Fatih Terim'den 'hayal kırıklığı ve tahribat' açıklaması

Fatih Terim'den 'hayal kırıklığı ve tahribat' açıklaması

A Milli Takımımızın Antalya Arena'da Kosova'yı 2-0 mağlup ettiği maçın ardından Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim maçı ve grubu değerlendirdi.

 

İşte Fatih Terim'in açıklamaları;

3 puan aldığımız için mutluyuz ama daha rahatlamadık. Daha çok maç var bu maçları aşağı yukarı kazanmak zorundayız. Biraz belki yaklaştık puan olarak ama daha rahatlamadık tam olarak.

'HIRVATİSTAN GRUBUN FAVORİSİ'
Maç maç bakmalıyız. Böyle daha iyi her maçı ayrı planlamak ayrı düşünmek gerekiyor. Hırvatistan için herkesin dikkatini çekmiştim ve grubun favorisi olduğunu söylemiştim. Biz gidebildiğimiz yere kadar kaybetmeden gitmek istiyoruz.

Oyunda hiç bir şey Arda'yı içeri alarak Volkan'ı dışarıda bıraktım. Oğuzhan'da içerde olunca Volkan'ı açık gibi kullandık. Gökhan'ın arkadan bindirmeleriyle etkili oldu. Belirli gol pozisyonlarını bulduk ama olmadı. İkinci yarıda daha rahat hareket ettik.

 YUNUS MALLI YORUMU
İlk yarıda da etkiliydik ama ikinci yarı isabet oldu. Yunus Mallı çok yetenekli bir oyuncu... Onun da tam olarak neler yapacağını gördük. Bazı isimlerin fiziken yorgunluğu oldu kendi takımlarında süre alamadıkları için... Kosova'nın her geçen gün daha iyiye gittiğini görmemiz gerekiyor.

'HAYAL KIRIKLIĞI VE TAHRİBAT'
Bizim bütün çalışmalarımız, planlarımız üçüncü bölgeye yönelikti. Bu tip maçlarda kilidi açan birinci goldür. Ne kadar erken bulursanız o kadar atak yapar ve güvenli devam edersiniz. İlk üç maçın bizde yarattığı hayal kırıklığı ve tahribat oldu. O tahribat bize kaybetme korkusu getirdi zaman zaman... Onun için bir çok şey denemeniz gerekiyor bu tip takımlara karşı ve denedik. Hiç olmazsa ikinci yarının başında erken golün gelmesi bizleri biraz rahatlattı.

CENGİZ ÜNDER YORUMU
Gençlere şans vermeye devam ediyoruz. O da iyi değerlnediriyor çok genç bir evladımız. Hem önemli mesaj hem de iyi bir görev adamı. İki ayağını kullanabilen, Başakşehir'de gayet iyi oynuyor. Yaşlı-genç demeden herkese forma şansı veriyoruz.

İSTİFA AÇIKLAMASI!
Benim haberim yok. Dünkü basın toplantısından sonra tamamen kendimi kapattım, telefonum açık değil. Ben böyle bir şey ima ettim mi, yok. Zaten problem orada. Sporkamuoyu ile genel kamuoyu aynı değil. İstifa haberlerinden benim haberim yok. Dünkü basın toplantısından sonra kendimi tamamen kapattım. İstifayı ima etmedim.

Bütün oyunun parçaları bunun (istifa) üzerineydi. Buradayım, daha yapacak çok işimiz var. Karar TFF yönetiminindir. Bunun kararını Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetimidir. Ben böyle birşey olursa çıkar söylerim zaten... Bazılarının dileği böyle olduğu için... Ben ne ima ettim ne söyledim. Şundan yapmadım. Aldın, almadın, kadroya çağırdın, kadroya çağırmadın. Allah kimseyi bizim gibi böyle maçlara çıkarmasın. Başka bir sonuç olsa da söylemeyecektim.

'ÖZÜR DİLEMEYENİ ALMAM DEMEDİM'
Ağustos ayında benim beyanım çok açık ama iyi okunmamış ve televizyonda iyi takip edilmemiş. İsterseniz dağıtılsın size iyi bakın. Ben kendi adıma İspanya maçı sonrası üzgün olduğumu söyledim. Kendime ait özür istemedim. Üçüncü olarak Türk halkından özür dilensin demedim kimseye zaten ben zorla özür diletemem. Ben özür dilemeyenleri almam milli takıma demedim lütfen bir kez daha okuyun. Ben 2016'da özür dileidğim gibi 2018'de sorumluuğunu üzerime alıyorum. Kimsenin alamayacağı bir kararla dört maç için kadro kararı verdim. Ben bu bedeli ödemeye hazır olduğumu belirttim. Eğer halkan özür dilemezseniz kadroya almam demedim.

'KADROYA ALMAK GÖNLÜMÜ KAZANDI DEMEK DEĞİL'
Ben hala aynı noktadayım. Bu tartışmalara yol açan olayları yok saymam mümkün değil. Kadroya almak demek gönlümü kazandı demek değil ve eskiye dönecek diye bir şey yok. Milli menfaat daha önemli. Kosova maçı öncesi açıklayacağım Açıklayacağım kadro o gün önemli bir telefon aldım. Emre Belözoğlu çok sevdiğim çok önemli bir kişiliktir kendisi ve uzun senelerdir beraberiz kendisiyle... Bir çok aracı aman yarabbi... Arayı bulanlar için televizyoncu, galerici en son ailem var ama hiç alakası yok.

Emre ve Arda'nın söyledikleri almam için bana kafi geldi ve ondan sonra kadroyu açıkladı. Önce Emre ile sonra Arda ile konuşmam beni tatmin etti ve kadroya aldım. Bu karar açıkcası içime sinerek verdiğim bir karar olmadı. Yaşanmışları olmmaış gibi kabul edemem. Ancak hepimiz profesyoneliz ve bu kararları alabiliyoruz. Üzerlerine düşeni yapıyorlar.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMASI
Sevgili arkadaşlar sayın Cumhurbaşkanı'nın bile talimat verdiğini söylüyorsunuz. Bu kadar olaylar varken bunları yazmak haksızlık olmuyor mu? Sayın Cumhurbaşkanı bizleri her maçın ardından bu konuyla ilgili ne al ne alma diye birşey söylemedi. Arkadaşlar ben olduğum yerdeyim durduğum yerdeyim. Alıyorum başka almıyorum başka...

Bu arada araya girmeyen kalmadı gerçekten iyi niyetli olarak. Belirli bir bölümün gerek sosyal medya gerek televizyonda bu işten hoşlandığını sanmıyorum. Ben onların çok iyi niyetli olduğuna da innamıyorum. Süreci körükleyecek durumlar olmuştur. Dolayısıyla alma sebebim burada almama sebebim orada... Sonuç olarak doğru yerde bir galibiyet aldık oyuncularımızı tebrik ederim. Mümkünse Türkiye'nin fırsatı kaçırmaması için ülke menfaatleri için yaptığımızı bilelim. Eskiden nerede duruyorsam orada duruyorum. Görüşüm görünüşüm, fikrim değişebilir ama karakterim değişmez.

'YANIMDA CEKETİNİN DÜĞMESİNİ AÇAMAYANLAR...'
Kendi arkadaşlarına iş bulmak için uğraşan bir çok arkadaş var. Bakınız Hırvatistan'da beraber ekalmışız. İzlanda'ya mağlup olduk kıyamet koptuk. Gazete ve televizyonlar şahsi benim yanımda ceketinin düğmesini açamayanlar babayiğit olmuşlar .Benim yanımda bırak ağzını ceketinin düğmesini açamayanlar... Herkes inşallah bir görevin başında olur ama böyle çok alemi düşmanlık yaparak yani gerçi bunların düşmanlığından ne olacak? Frekans ve dozu bazı şeylerin kaçtı. Daha dikkatli davranmamız gerekiyor ben onların yaptığını yapmayacağım.

Sizin hiç ihanete uğradığınızı düşündüğünüz oldu mu? Şimdi yazamadıkları benim ağzımdan duymak istiyorlar. Ben eski stilime döneceğim galiba öyle gözüküyor. İnşallah bana bunu yaşatanlar bunu yaşamazlar dilemiyorum.

'ONLAR DÜŞMANIMIZ DEĞİL'
Parmaklarımız sallayarak belden aşağıya vurarak yani biraz haddimizi bilelim. Gülüyorsunuz ben de gülüyorum. Ben ne zaman gitsem beni anlıyorsunuz çalışırken anlamıyorsunuz. Böyle bir insanın eleştirilmesi için çok sebep var. Ben eleştirmeyin demiyorum. Yalan başladı ardından iftira, arkasından söylemediklerimi televizyondan öğrendim. Ben gelir gelmez ekibi topladım bizim EURO 2016'da bu iş hallletmemiz gerekiyor dedim. Biz herkesi de hallettik. Onlar bizim düşmanımız değil onlar bu ülkenin çocukları. Bu kararı içime sinerek vermedim ama doğrusuyda buydu.

EMRE BELÖZOĞLU AÇIKLAMASI
Benim yaptığım oyuncuya dayalı bir düzene itiraz eden bir davranıştır. Bir çok kişi girdi araya çok değerli insanlardı ama hayır dedik. Emre Belözoğlu o kadar sevdiğim iyi bir oyuncu. 1 sene daha oynayacakmış oynasın gerekirse milli takıma çağırırım. Bıraktığı zaman onun tecrübesi ve adamlığından faydalanacağız. Gerekirse benim yanımda yer alır. Ben Arda ile görüştüm ve tatmin oldum diyorum sizlere... Yok özür diledi mi, dilemedi mi. Ya ben tatmin oldum ve aldım.

'ARDA İLE KAVGA NEDEN EDEYİM'
Arda ile ilgil tek kelime etmedim. Arda'da demedim imada etmedim. Benim etrafımda çalışna insanlarında sosyal medyada bir tek yazısını göremezsiniz. Gerekeni söylüyoruz ama iki cihan bir araya gelse sizinde bizim de kendine saklayacağı şeyler vardır. Söylenmesi gerekenleri söylediniz hatta söylenmemesi gerekenleri bile söylediniz. Terim ve Arda neden kavga etisn. Ne aynı yaştayız ne aynı mevkideyiz. Ben hocayım o futbolcu yani bir kez böyle O da inşallah Barcelona'ya konsatre olsun daha başarılı olur inşallah. Uzun yıllardır burada olan çocuklar bunlar iki dakikada adapte oldular zaten. Gönlümün kırıklığı var bu da geçer ama görmem gerekiyor. Onlar bu formayı taşıyorlar ve ter döküyorlar. Herhangi bir sıkıntı yok. Olmaması için de uğraşıyoruz yani durum budur.

'EMRE MOR'UN CEZASI BİLMEYİP BENİ ELEŞTİREN VAR'
Yüz ifademden mutsuz olduğumu düşünebilirsiz. Bu süreç için deminde söyledim spor kamuoyu genel kamuoyundan çok farklı... Spor kamuoyunun ne yapmak istediği çok açık ben halkın içinde yaşıyorum ve insanları görüyorum. Her maç öncesi olduğu gibi anormal bir saldırı. Hep sahte olarak gülelim mi? Kolay bir şey değil. Neden biliyor musunuz arkadaşlar? Konumunuz olan şeyleri olduğu gibi söylemeye müsait değil. Cümleyi tüm çıplaklığıyla kurmak istiyorum ama kuramıyorum. Biz büyük bir aileydik yine öyleyiz. Ailede sıkıntılar oldu baba-oğul bir şeyler oldu. Milli Takım için profesyonelce bir araya geleceğiz. Ben istifa edecek olsaydım çok zaman vardı. Ben kötü niyetli olsaydım bu arkadaşlarımız İzlanda ve Ukrayna maçına çağırırdır. Orada daha çok ihtiyacımız yok muydu? Ama ben öyle bir insan değilim. Tam kadro Ukrayna'ya 3-0 mağlup olduk. Bu sizlere bazı şeyleri çağrıştırmıyor mu? Emre Mor'un cezasını bilmeyip beni eleştirenler var yani. Gülüyorsunuz ama bu cidden böyle. O kadar gözler dönmüş.

Cengiz'i beğendim. Bazı isimlere şans veremyioruz ama şans vermeye devam edeceğiz.

VOLKAN DEMİREL VE YALÇIN AÇIKLAMASI
Volkan'ı duydum. Volkan Demirel'i ilk 2005'ten 2012'e kadarda kötü maçtan sonrada kötü golden sonrada 2008'de atıldıktan sonra da lobisimi vardı Volkan'ın ben çağırırken lobisimi vardı. Tamam karşılaştık lobide yani ama... Ben onu ikinci kaleci bile yapmadım. Ben onu çok seviyorum çok iyi bir çocuk. Allaha şükür adaletten şaşmayız ve verilmeyecek hesabımız yok. Volkan'ın onun burada olma istediğine Yalçın tweet atmamışmıydı bizim için. Kimseye benim kastım yok. Sizin bunlara cevap vermeniz gerekiyor ama bize vuruyorsunuz. Yalçın oynamadı ama kadrodaydı Volkan da olabilir.

GALATASARAY AÇIKLAMASI
Arkadaşlar Galatasaray ile benim adımın geçmesi kadar doğal olan bir şey olamaz. Galatasaray'ın hocası başarılar diliyorum öyle bir durumum yoktur. Galatasaray tarihine geçmiş seyircinin özlediği bir olay... Dünya durdukça bile bir kısım insnalar bunu hep isteyecek. Ben onun rahat olmasını isterim. Yani rahatta görünüyor.

 

Hürriyet