Fransa'yı Karıştıran Çalışma Yasası

Fransa'yı Karıştıran Çalışma Yasası

Çalışma Bakanı El Khomri tarafından hazırlanan yasa tasarısı ülkede sert eleştirilere neden oldu- Tasarıya karşı başlatılan kampanyada imza sayısı 400 bini aştı

PARİS (AA) - Fransa'da Sosyalist Parti hükümetinin hazırladığı yeni çalışma yasası tasarısı ülkede tepkiyle karşılandı.

Çalışma Bakanı Myriam El Khomri tarafından hazırlanan tasarı hem hükümetin sert şekilde eleştirilmesine neden oldu hem de sendikaları harekete geçirdi.

Fransa'da işsizliği düşürme amacıyla hazırlanan tasarı, özellikle sendikalar tarafından "kazanılmış hakların elden alınması" olarak yorumlanıyor.

Bakanlar Kurulu'nda 9 Mart'ta görüşülecek yeni tasarıya göre günlük maksimum 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan minimum çalışma limiti düşürülecek, fazla mesailerde 5 kata kadar daha az ödeme yapılacak.

Yasa şirket ve işverenlere çalışanlarının çalışma süresini arttırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük çıraklık eğitimi alan çocukların günlük 10 saate kadar çalışabilmesini öngörüyor.

Ülkedeki 17 milyonluk çalışan nüfusu doğrudan etkileyecek yasaya karşı elektronik imza sitesi "change.org"da başlatılan imza kampanyasına katılanların sayısı 400 bini geçmiş durumda.

Sendikalar aynı zamanda tasarı nedeniyle Sosyalist Parti hükümetini sağa kaymakla suçluyor.