Gülen'e yazılan mektupta Nazlı Ilıcak detayı

Gülen'e yazılan mektupta Nazlı Ilıcak detayı
Güncelleme:

FETÖ soruşturmasında FETÖ şüphelisi olan eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer'in FETÖ elebaşı olan Gülen'e yazdığı mektupta çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li  yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internet ortamında  yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in  de arasında bulunduğu 171 kişi hakkında açılan davanın iddianamesinde yer verilen  mektupta, FETÖ şüphelisi eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer'in, "Medyada  haklılığımızı Nazlı (Ilıcak) Hanımdan başka savunan yok." dediği ifade edildi.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Ankara 14. Ağır Ceza  Mahkemesince kabul edilen iddianame ile örgüt elebaşı Fetullah Gülen, örgütün  "emniyet imamı" olan "Kozanlı Ömer" lakaplı Osman Hilmi Özdil, eski Emniyet Genel  Müdürlüğü İstihbarat Dairesi başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak,  kapatılan Nokta dergisinin eski genel yayın yönetmeni Cevheri Güven ve suç  tarihlerinde Vakit gazetesi Ankara temsilcisi olan gazeteci Yener Dönmez'in de  aralarında bulunduğu 171 kişi hakkında kamu davası açılmıştı.

 Sanıkların, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "silahlı terör  örgütüne üye olma", "siyasi hakların kullanılmasını engelleme", "özel hayatın  gizliliğini ihlal etme", "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme",  "haberleşmenin gizliliğini ihlal etme", "kamu görevlisinin sahteciliği",  "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme" suçlarından  cezalandırılmaları talep edilen iddianamede, örgüt elebaşı Gülen ile çoğunluğu  eski istihbaratçı polis olan sanıklar arasındaki iletişime dair detaylar da  anlatıldı.

Örgüt mensubu emniyet çalışanları ile ilgili bilgilerin Gülen'e  notlarla iletildiği ve Gülen’in örgüt üyelerine bazı talimatları bu yöntemle  verdiği belirtilen iddianamede, örgüt üyelerince Gülen'e yazılan bir mektuba da  yer verildi.

"Muhterem Efendim"le başlayan mektup

Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerince soruşturma kapsamında ele  geçirildiği ifade edilen mektubun, "Muhterem Efendim" şeklinde başladığı, "Arz  ederim" diye bittiği ve örgüt elebaşı Gülen'e sunulduğu kaydedildi.

FETÖ'nün 17-25 Aralık kumpasının ardından yazıldığı anlaşılan  mektupla, FETÖ ile bağlantıları nedeniyle görevden el çektirilen 420 emniyet  müdürünün durumları hakkında örgüt elebaşına bilgiler aktarıldı. Bu isimler  arasında, Ali Fuat Yılmazer, Anadolu Atayün, Ayhan Falakalı, Cihangir Çelik,  Recep Güven, Hami Güney, Ramazan Akyürek gibi FETÖ soruşturmalarından kamuoyunun  tanıdığı isimler de yer aldı.

Kamu görevinden uzaklaştırıldıktan sonra haklarında soruşturma  başlatılan bazı örgüt üyelerinin maddi olarak desteklendiği ve göreve geri dönmek  için dava açılmasının teşvik edildiği görülen mektupta, bazı FETÖ üyesi eski  emniyet mensuplarının da "gaybubet" adı verilen örgütün saklanma evlerinde olduğu  ifade edildi.

Gaybubet evlerinde olan örgüt üyelerinin, örgüt ritüellerini devam  ettirdiği belirtilen mektupta, FETÖ elebaşı Gülen'e ait kitaplardaki mesajların  "Tango" ve çeşitli iletişim programlarıyla örgüt üyelerine gönderildiği  anlatıldı.

Örgüt üyelerinin dağılmaması için ailelerinin de sohbetlere dahil  edildiği kaydedilen mektupta, söz konusu örgüt üyelerinin okul çağındaki ve  evlilik yaşındaki çocuklarının da takip edildiği aktarıldı.

Mektupta, darbe girişiminden sonra tutuklanan ve FETÖ üyeliği  iddiasıyla yargılanmasına İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilen Nazlı  Ilıcak'tan da bahsedildi.

Mektubun eski emniyet müdürü Yılmazer'e ayrılan kısımında, 2014 yaz  aylarında tutuklanmasının ardından "Halim" isimli örgüt üyesiyle aynı cezaevinde  kaldığı ve adına sosyal medya hesabı açıldığı anlatıldı.

Selam Tevhid'de Kumpas Davası'nda yargılandığı duruşmanın gergin  geçebileceği ifade edilen mektupta Yılmazer'in, "Medyada haklılığımızı Nazlı  (Ilıcak) hanımdan başka izah eden yok." dediği aktarıldı.