Galatasaray zirveyi sevdi: Bursaspor 1 - 2 Galatasaray
Barzani son sözünü söyledi ! Referandum olacak mı ?
''Koltuklar kirlenmesin'' diye otobüste ayakta gittiler

Halep'te kritik gelişme ! O örgütün flaması asıldı

Suriye ordusunun ele geçirdiği Halep'in kuzeydoğusundaki kente PKK'nın Suriye kolu YPG'nin flaması asıldı.

Halep'te kritik gelişme ! O örgütün flaması asıldı
A+ A-

Suriye ordusu ülkenin önemli kenti Halep'in kuzeydoğusunu muhaliflerden aldı. Muhalifler çatışmalarda öğle saatlerine kadar kontrol ettikleri bölgenin kuzey kesimlerinden tümüyle çekildi. Sosyal medyada ise Bustan Başa semtinde bir binaya Suriye bayrağı ile terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye ait flamanın asıldığı bir fotoğraf hızla yayıldı.

Halep'in kuzeyindeki Sahur, Şeyh Faris ve Şeyh Hıdır semtleri rejim güçlerinin eline geçti, muhalifler 5 yıldır süren iç savaşta çok önemli bir kayıp yaşadı.

Muhalifler rejim ve İran destekli Liva Kudüs örgütü milisleriyle haftasonundaki çatışmalarda Halep kent merkezinin doğusundaki Hanano, Cebel Bedro, Badiin, Ayn el-Tel ve Ard el-Hamra semtlerinden tümüyle geri çekilmişti.

Rejim ordusu İnzarat ve Haydariye mahallelerini ele geçirmişti.

Bu arada terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD de Bustan Başa semti ve Hüllük mahallesinin güney kısmını kontrolüne aldı. Hüllük mahallesinin geri kalan kısmına da rejim güçleri girdi.

[Suriye ordusu Halepte çok kritik noktaları aldı] Suriye ordusu Halep'te çok kritik noktaları aldı

Sosyal medyada ise Bustan Başa'da çekildiği iddia edilen bir fotoğraf hızla yayıldı. Söz konusu fotoğrafta bir binaya Suriye bayrağı ile terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG flamasının asıldığı görülüyor.

Şiddetli saldırıların başladığı 15 Kasım'da 45 kilometrekarelik alanı kontrol eden muhaliflerin son üç günde kaybettikleri alan 15 kilometrekareye ulaştı.

İNSANİ KRİZ

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye sınır Halep ili, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor. Rejim kuşatmasında yaklaşık 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre, halk 95 gündür temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor. Son iki hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Kentte hizmet veren yalnızca 3 fırın bulunuyor. Bölgede okulların tümü kapalı.