Hukukçular cevapladı: Yılbaşında polis evinize girebilir mi?

Hukukçular cevapladı: Yılbaşında polis evinize girebilir mi?

Hukukçular, yılbaşında “kapımıza polis gelirse ne yapacağız? Evimize polis girebilir mi?” ve “Polis yılbaşında evimizi arayabilir mi?” sorularına cevap verdi.

Avukat Günel, Oda Tv’ye yaptığı açıklamada “Her şeyden önce idarenin düzenleyici işlemlerinden olan genelgelerle suç ve ceza yaratılamaz, bu Anayasal bir kuraldır” derken, Avukat Akalın ise, “Genelge gerekçe gösterilerek konutta arama yapılması mümkün değildir” dedi.

Avukat Akalın konuyla ilgili soruları, “CMK’nın 119. maddesi uyarınca konutta, işyerinde ve kamuya açık olmayan kapalı alanlarda arama, hakim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının yazılı emri ile yapılabilir. Yani kolluk amirinin emri ile dahi konutlarda arama yapılamaz. Arama kararı da yine CMK’nın 116. maddesi uyarınca, şüphelinin yakalanması veya suç delili elde edilmesi amacıyla yapılabilecektir. Bir başka ifadeyle, herhangi bir suça ilişkin olarak şüphelinin yakalanması ya da delil elde edilmesi durumu yoksa, Hakim veya Cumhuriyet savcısı da arama kararı veremeyecektir. Dolayısıyla, Genelge gerekçe gösterilerek konutta arama yapılması mümkün değildir” diyerek yanıtladı.

“EVDE AŞIRI GÜRÜLTÜ VARSA POLİS KABAHATLAR KANUNUNA GÖRE UYARABİLİR AMA GİREMEZ”

Avukat Serkan Günel ise, “mevcut koşullarda yılbaşı partisi adı altında ev araması yapmak kanuna aykırıdır” derken, “ancak Kabahatlar Kanunu kapsamında evde aşırı gürültü olursa evlere uyarı için gidilebileceğini bu kapsamda eve gelen polisin içerde korona önlemlerine aykırı bir düzen varsa uyarıda bulunabileceğini ancak evde arama yapamayacağını düşünenlerdenim. Yine de son olarak insanlarımızın doğal hukuk kuralları kapsamında kendilerine ve başkalarına zarar vermeyecek şekilde korona önlemlerini alarak yılbaşı kutlamasını önermekteyim” ifadelerini kullandı.

İşte soru-cevap yılbaşı yasakları! Marketler, bakkallar, cuma namazı...İşte soru-cevap yılbaşı yasakları! Marketler, bakkallar, cuma namazı...

Erdoğan açıkladı: Polis yılbaşı gecesi ev baskını yapacak !Erdoğan açıkladı: Polis yılbaşı gecesi ev baskını yapacak !

 

Oda TV

Etiketler polis yılbaşı ev hukuk