Kendi Bağcıklarını Bağlayan Spor Ayakkabı Üretildi

Kendi Bağcıklarını Bağlayan Spor Ayakkabı Üretildi

Yan tarafındaki düğmelere basılarak kullanılan ayakkabılar temmuz ayında satışa çıkacak

NEW YORK (AA) - ABD menşeli spor malzemeleri üreticisi Nike, kendi bağcıklarını bağlayan ilk spor ayakkabısını tanıttı.

Şirketin Üst Yöneticisi Mark Parker, New York'ta düzenlediği basın toplantısında "Artık kişisel performansta yepyeni bir çağa girdik. Günümüz sporcularının farklı gereksinimleri var. Biz de bunları karşılamaya çalışıyoruz" dedi.

Toplantıda görücüye çıkarılan "Nike HyperAdapt 1.0" adlı ayakkabı, kendi bağcıklarını bağlıyor.

Ayakkabının bağcıkları bağlaması için yan tarafına yerleştirilen düğmelere basılması yeterli oluyor. Ayakkabı, kullanıcısına bağcıkları sıkılaştırma ya da gevşetme olanağı da sunuyor.

Nike, gelecekte ayakkabının giyilir giyilmez düğmeye basmaya gerek kalmadan kendi kendini ayarlayacak şekilde geliştirileceğini kaydetti.

Üç renk seçeneğinde üretilecek ayakkabının, temmuz ayında satışa çıkarılması planlanıyor. Ayakkabının fiyatı henüz açıklanmadı.

Kendi bağcığını kendi bağlayan ayakkabı, ilk kez yönetmenliğini Robert Zemeckis'in yaptığı “Back to Future (Geleceğe Dönüş)” filminde gündeme gelmişti. 1985 tarihli filmin başrol oyuncusu Michael J. Fox, 30 yıl sonrasına gidiyor ve 21 Ekim 2015'te kendi bağcığını bağlayan ayakkabısını giyiyordu.

Toplantıda Nike'ın kramponlara yapışan çamuru temizlemek için ürettiği teknoloji de tanıtıldı.

Dünyanın en büyük spor malzemeleri üreticilerinden biri olan Nike, 1964'te Bill Bowerman ve Phil Knight tarafından "Blue Ribbon Sport" adıyla kurulmuştu. Şirketin adı, 30 Mayıs 1971'de Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçasından esinlenilerek Nike olarak değiştirilmişti. Çok sayıda sporcuya sponsorluk yapan şirketin satışları geçen yıl 30,6 milyar dolar düzeyindeydi.

Etiketler nike spor ayakkabı