Merdan Yanardağ hakkındaki iddianame kabul edildi

Merdan Yanardağ hakkındaki iddianame kabul edildi
Güncelleme:

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkındaki iddianame, gönderildiği mahkeme tarafından kabul edildi. Yanardağ'ın hakim karşısına çıkacağı tarih de belli oldu.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, "4 Soru 4 Yanıt" programında, eli kanlı bölücü terör örgütü PKK'nın bebek katili elebaşı Abdullah Öcalan için sarf ettiği sözleri nedeniyle gözaltına alınarak tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Yanardağ hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Suçu ve suçluyu övmek” suçlarından 10 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, gönderildiği İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Tensip tutanağı hazırlayan mahkeme, Merdan Yanardağ'ın tutukluluğunu da görüştü. Mahkeme, Yanardağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Merdan Yanardağ, 4 Ekim 2023 tarihinde hakim karşısına çıkacak.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Merdan Yanardağ'ın 20 Haziran 2023'te TELE1'deki programında kullandığı sözlerin, 25 Haziran'da çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaşılması üzerine hakkında resen soruşturma başlatıldığı anlatıldı. 

Soruşturma kapsamında 27 Haziran'da tutuklanan gazeteci Merdan Yanardağ'ın televizyon programında sarf ettiği sözlerinin, "toplumda infial oluşturan, iç acıtan ve insanları derinden rahatsız eden suçları işleyen ve kesinleşmiş mahkeme kararıyla bu suçları işlediği sabit olan terör örgütü liderini yüceltip eylemlerinden övgüyle bahsettiği, siyasi mahkum olarak nitelendirdiği" belirtildi.

Söz konusu sözlerin ulusal yayın yapan bir kanalda yayınlanmış bir programda kullanılmış olması nedeniyle aleniyet şartının da gerçekleştiği de kaydedildi. 

İddianamede, "örgüt liderini siyasi mahkum olarak değerlendiren ve rehin olarak tutulduğunu" iddia eden açıklamaların bütün halinde "PKK/KCK silahlı terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerine başvurmayı teşvik edecek" nitelikte olduğu ifade edildi. 

İddianamede, Türkiye'de halen mevcudiyetini sürdüren terör tehdidi altında bulunduğu ve toplumun terör konusundaki hassasiyeti de göz önüne alındığında şüpheli Merdan Yanardağ'ın sözlerinin kamu düzeni açısından bir tehlike doğurabilecek olduğu kaydedildi.

Merdan Yanardağ'ın “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Suçu ve suçluyu övmek” suçlarından 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis istendi. 

10 YIL 6 AY HAPSİ İSTENDİ

İddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gönderildi. İddianame kabul edilirse Yanardağ önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.