Milli Eğitim'den ''dergâhta'' eğitim!

Milli Eğitim'den ''dergâhta'' eğitim!
Güncelleme:

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘7 Peygamber 7 Tema’ projesi kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerinin sabah namazında ‘dergâha’ götürülmesi talimatını verdi. Proje kapsamında hazırlanan eylem planı doğrultusunda dergâha giden öğrencilere namazın ardından ‘tirit’ ikram edileceği bildirildi.

Okul öncesinden liseye kadar eğitimin hemen her kademesinde öğrencilere yönelik düzenlenen dini etkinliklere bir yenisi daha eklendi. MEB Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin sabah namazında ‘dergaha’ götürülmesi talimatını verdi.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı, ‘7 Peygamber 7 Tema’ projesi kapsamında okullarda bir dizi etkinlik yapılmasını istedi. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü, proje için 14 farklı etkinlikten oluşan bir çizelge hazırladı. Müdürlüğün okullara ilettiği resmi yazıda okul öncesi, ilkokul, ortaokul, imam hatip lisesi ve diğer liseler için öngörülen etkinlikler de sıralandı.

DERGÂHTA SABAH NAMAZI

Okul zillerinin, ‘Cömertlik ve misafirperverlik’ teması doğrultusunda Barış Manço’nun, ‘Halil İbrahim Sofrası’ şarkısı olarak değiştirildiği proje için ortaokul ve liselere yönelik hazırlanan etkinliklerin içeriği dikkat çekti. Milli eğitim müdürlüğünce oluşturulan etkinlik uygulama planında, ortaokul ve lise öğrencilerinin sabah namazı için dergâha götürüleceği, namazın ardından ise dergâhta tirit ikramı yapılacağı belirtildi. Milli eğitim müdürlüğü, dergâhta yapılacak etkinlik için Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) ile belediyeden destek alınmasını önerdi.

HASSASİYET GÖSTERİLECEK

Okullardan, ‘7 Peygamber 7 Tema’ projesi çerçevesinde yapılacak etkinlikler için ‘hassasiyet gösterilmesi’ de istendi. Bu kapsamda, okul panoları ve belediye reklam alanlarına Hz. İbrahim’e ait dikkat çekici görsellerin asılması gerektiği belirtildi. Proje uygulama planında, yatılı lise öğrencileri de ‘unutulmadı.’ Pansiyonlarda kalan öğrencilerin gündüzlü öğrencilerin evlerine misafir olabileceği ifade edildi.

Milli eğitim müdürlüğünün, okulların hayata geçirmesini istediği etkinlikler arasında, ‘Hz. İbrahim’in makam ziyareti’ de yer aldı. Etkinlikler için üniversitelerden alınacak destek ile okullarda seminer ve konferanslar yapılacağı duyuruldu.

Birgün