Bakan Hakan Fidan: ''Daha büyük savaşlar çıkabilir''

Bakan Hakan Fidan: ''Daha büyük savaşlar çıkabilir''
Güncelleme:

Lübnan ziyaretinde açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili olarak "Bu savaştan daha büyük savaşlar çıkabileceği gibi tarihi bir barış da çıkabilir" dedi.

İsrail-Hamas çatışmasında 11 gün geride kaldı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Abdallah Buhabib’in davetine icabet ederek Lübnan’a gitti. İki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan, toplantıda şu ifadeleri kullandı:

Savaşın başta Lübnan, Mısır ve Ürdün olmak üzere bölge ülkelerinin istikrarsızlaşmasına yol açacak şekilde gelişmesini engellemek için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu savaştan daha büyük savaşlar çıkabileceği gibi tarihi bir barış da çıkabilir. Cumhurbaşkanımız tarihi bir barışın mümkün olduğuna inanıyor.

Uzun yıllardır hegemonik güçlerin, medya gücüyle problemin gerçek tabiatını unutturduklarını görmekteyiz, artık buna bir son verme zamanı geldi.

Birisinin toprağını işgal ediyorsunuz. Evine el koyuyorsunuz, dışarı atıyorsunuz, birini getirip oraya koyuyorsunuz, ‘yerleşimci’ diyorsunuz. Bunun adı hırsızlıktır.

Türkiye, tarihi olan mazisi olan güçlü ve tecrübeli bir devlettir. Yaptığımız uyarılara lütfen kulak verin.