Bakan Nebati'yi kızdıracak çıkış: ''Yaktığın dolarlara bak!''

Bakan Nebati'yi kızdıracak çıkış: ''Yaktığın dolarlara bak!''
Güncelleme:

CHP'den dün yapmış olduğu "Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi" açıklamasıyla dikkatleri üzerine çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'ye "Yaktığın dolarlara bak" yanıtı geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dün Ekonomik Dönüşüm Zirvesi ve Yeni Paradigmalar Zirvesi'nde yaptığı konuşması sosyal medyanın gündemine oturdu. Bakan Nebati, zirvede yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin yeni ekonomi modelini “Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır” sözleriyle ifade etti.

 'MİLLETİ PERİŞAN ETTİKLERİ YETMEDİ...'

Sosyal medyada gündem olan bu sözlere, CHP'den tepki geldi. Bakan Nebati'nin konuşmasının videosunu sosyal medya hesabından paylaşan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, şu ifadeleri kullandı;

"Milleti perişan ettikleri yetmedi. Üstüne milletle eğlenmeye kalkıyorlar! Cümledeki; "Davranışsal ekonomi", hükümetin davranış bozukluğunun, "Nöro ekonomi", nörolojik sıkıntılarının, "Epistomolojik kopuş" da, milletten kopuşun dışa vurumu olsa gerek."

 TCMB'NİN DÖVİZ REZERVİNİ GÖSTERDİ

Öztrak, bir diğer paylaşımında ise TCMB'nin net döviz rezervlerini gösteren tabloyu paylaşarak şunları söyledi;

"Nebati Bakan "Epistemolojik kopuş", "Nöro ekonomi" derken son bir haftada 2,5 milyar $ döviz rezervi yakmış. 20 Mayıs'tan bu yana, tek bir haftada yakılan en yüksek döviz rezervi. SWAP hariç net rezervler -55,4 milyar $ ile 21 Ocak haftasından bu yana en düşük seviyesinde."

 Faik Öztrak son paylaşımında da dış ticaret dengesini gösteren tabloyu paylaşarak şu sözleri kullandı;

"Nebati Bakanın; "Heteredoks politika", "Epistemolojik kopuş", "Nöro ekonomi" safsataları 24 saatini görmeden patladı. İlk 8 ayda dış ticaret açığı, geçen yıla göre, %146 artarak 73 milyar $'a çıktı. Bu bir rekor! Enerji hariç dış açık ise %153 artarak, 20 milyar $'a sıçradı."