Eski AK Partili vekil: ''Abdullah Gül ile sonuca ulaşılabilirdi''

Yeni Şafak gazetesi yazarı Aydın Ünal, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin Abdullah Gül'ün adaylığı durumunda seçim sonuçlarında tablonun farklı olabileceğini yazdı.

Eski AK Partili vekil: ''Abdullah Gül ile sonuca ulaşılabilirdi''
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski metin yazarı ve eski AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, hükümete yakın Yeni Şafak gazetesindeki yazısında dikkat çeken ifadeler kaleme aldı.

Muhalefetin kampanyasında “hata” yaptığı söyleyen Aydın Ünal, ilk başta doğru bir strateji izlendiğini söyledi. Aydın Ünal, muhalefetin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü aday olarak göstermesinin “doğru” bir strateji olduğu ifade ederek, “Bu aday da Erdoğan karşıtlarının olduğu kadar AK Parti içinden de oy koparacak ve belki ilk turda yüzde 50’yi geçecekti” dedi.

Aydın Ünal’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“AK Parti ve Erdoğan karşıtı blok işin en başında doğru bir stratejiyle sahneye çıktılar: Cumhurbaşkanlığı için tek bir ortak aday belirleyecekler, bu aday da Erdoğan karşıtlarının olduğu kadar AK Parti içinden de oy koparacak ve belki ilk turda yüzde 50’yi geçecekti. En uygun aday eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’dü. Yoğun trafik yaşandı, anlaşma noktasına gelindi ancak Meral Akşener “ben aday olacağım” diyerek bu stratejiyi bozdu.

Bu strateji iş yapabilirdi. 16 Nisan Halk oylamasında yüzde 48,5 almış “Hayır” cephesi, Abdullah Gül ile “Evet” cephesinden 1 milyon oy koparabilir, sonuca ulaşabilirdi.

Gül’lü ittifak gerçekleşmeyince muhalefet yeni stratejiye geçti: Her parti kendi adayını çıkaracak, Saadet Partisi de aday gösterecek, Erdoğan yüzde 50’nin altında kalıp seçim ikinci tura kalınca muhalefet adayı üzerinde ittifak yapılacaktı.

Bu yeni strateji, muhalefet partilerine “muhafazakâr” görünme zorunluluğu getiriyordu. Hem birbirlerinin tabanlarını kırmayacak, hem de muhafazakâr görünümleriyle AK Parti ve MHP tabanından oy alacaklardı.”

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News