PKK'dan AK Parti için şok iddia !

PKK'dan AK Parti için şok iddia !

Duran Kalkan, AK Parti ile Barzani’nin partisi KDP arasında seçim ittifakı yapıldığını iddia ederek "Birçok KDP’li AKP listesinden aday gösterildi" dedi.

PKK'ın Kandil'deki liderlerinden Duran Kalkan, MED NÛÇE’de yayınlanan Politik Alan programında Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı.

Irak’ın Kürt bölgesinde Barzani’nin partisi KDP ile AK Parti’nin 7 Haziran seçimleri içinittifak yaptığı öne süren Duran Kalkan, “Birçok KDP’li AKP listesinden aday gösterildi” ifadelerini kullandı. AK Parti ile KDP arasındaki seçim ittifakının saklandığını söyleyen Kalkan, “AKP’nin gerginlik siyasetiyle KDP’nin gerginlik siyaseti örtüşüyor. Aynı zamanlı gelişti ve hepsi de Türkiye’de AKP’yi yeniden kazandırmayı amaçlıyor. Bu temelde ortaya çıktı ve bunu da Tayyip Erdoğan başlattı. Herkes bu gerçeği görsün, bilsin. Böyle de siyasi mücadele olmaz. Dersin ki, ittifak doğrudur. Mesela AKP’nin Kürt sorununu çözdüğünü, Türkiye’yi kurtardığını ifade etsin, savunsunlar. Niye öyle yapmayıp da el altından desteklerken bunun açığa çıkmasından korkarak, onu benim üzerimden maskelemeye çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

İşte o Duran Kalkan’ın açıklamalarının ilgili bölümü:

“Hakkari’de aşiretler arası kavganın gelişimini de bununla bağlantılı mı?


Evet, evet, Hakkari’deki bağlantılı, askeri hareketlilik de zaten var. AKP tüm gücüyle HDP’ye yükleniyor ve orada da, ilginç, Selahattin Demirtaş hedefleniyor. Parti, anlayış, çizgi değil kişi hedefleniyor. Kişiler şahsında, kişilere linç uygulanarak toplum nezdinde siyasetin karalanacağı, kaybettirileceği sanılıyor. Bu, Bakur’da (Kuzey) ve Başur’da (Güney) olanlar birbiriyle uyumlu oldu, bunun arkasında AKP’nin olduğunu düşünüyorum.

"BİR ÇOK KDP'Lİ AKP LİSTELERİNDEN ADAY YAPILDI"

Yani Tayyip Erdoğan “Kürt sorunu yoktur” diyerek, aslında “Kürt halkı ve hakları yoktur” diyerek çözüm sürecine karşı çıkıp düğmeye basması ardından AKP tüm gücüyle HDP’ye yüklenmeye başladı, KDP de benzer bir gerginliği geliştiriyor. Bir AKP oyunu olduğunu, güncel siyasetle bu gelişmelerin bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda KDP daha açık ve dikkatli olmalıdır. Herkes çok iyi biliyor ki, AKP ile ittifakhalindeler. 7 Haziran seçiminde AKP’yi destekliyorlar. Birçok KDP’li AKP listesinden aday gösterildi…

"KDP AKP'YE AÇIKTAN DESTEK VERDİ"

Evet, açık gösterilmiyor, ama Bakur’da (Kuzey), Türkiye’de bir AKP-KDP ittifakı var, bir de HDP’nin oluşturduğu demokratik blok. 7 Haziran seçiminde özellikle de Kürdistan’da Kürt halkının kime destek vereceğini göreceğiz, ama şu bilinmeli: KDP Kürt ittifakından yana değil. Bakurê Kürdistan’da, Türkiye siyasetinde Kürt ittifakına katılmadı, onu desteklemiyor, tersine hep AKP’yi destekliyor, zaten gidip AKP’ye açıktan destek de verdiler. Şimdi de bu biçimde veriyorlar ve bütün bunların bir Türkiye’de, kuzey Kürdistan’da yaşanan seçim mücadelesiyle ilişkisi olduğunu düşünüyorum. AKP’nin gerginlik siyasetiyle KDP’nin gerginlik siyaseti örtüşüyor. Aynı zamanlı gelişti ve hepsi de Türkiye’de AKP’yi yeniden kazandırmayı amaçlıyor. Bu temelde ortaya çıktı ve bunu da Tayyip Erdoğan başlattı. Herkes bu gerçeği görsün, bilsin.

"BÖYLE SİYASİ MÜCADELE OLMAZ"

Böyle de siyasi mücadele olmaz. Dersin ki, ittifak doğrudur. Mesela AKP’nin Kürt sorununu çözdüğünü, Türkiye’yi kurtardığını ifade etsin, savunsunlar. Niye öyle yapmayıp da el altından desteklerken bunun açığa çıkmasından korkarak, onu benim üzerimden maskelemeye çalışıyorlar.”