Ya Erdoğan kazanır da, AK Parti kaybederse...

Ya Erdoğan kazanır da, AK Parti kaybederse...
Güncelleme:

CHP, DP, İyi Parti ve Saadet Partisi'nin kurduğu 4'lü "Millet ittifakı"nı masaya yatıran AK Parti hükümetinin "seçimlerde Erdoğan kazanır AK Parti kaybederse" diye B planını devreye soktuğu iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan'ın haberine göre AK Parti, uyum KHK’sine tüm bakanlıkların yasalarının kaldırılmasına ilişkin bir madde konulması tartışılıyor. AK Parti’nin bu düşüncesinde, Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanıp, Meclis’te çoğunluğu sağlayamama olasılığına karşı ‘saray kararnameleri’ni güvence altına alma kaygısının yattığı belirtiliyor.

Meclis’ten çıkarılacak yetki yasasıyla KHK’ler yoluyla uyum yasalarını düzenlemeyi planlayan AK Parti’de, seçim sonrasında bakanlıkların kuruluşuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin çıkarılmasında boşluk doğmaması ve yetki tartışması yaşanmaması için uyum KHK’sine tüm bakanlıkların yasalarının kaldırılmasına ilişkin bir madde konulması tartışılıyor. AK Parti’nin bu düşüncesinde, Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanıp, Meclis’te çoğunluğu sağlayamama olasılığına karşı ‘saray kararnameleri’ni güvence altına alma kaygısının yattığı belirtiliyor.

CHP, İYİ Parti, SP ve DP ittifak konusunda anlaştıCHP, İYİ Parti, SP ve DP ittifak konusunda anlaştı: Millet İttifakı

AK Parti hükümeti, uyum yasalarıyla ilgili yetki yasası çıkararak TBMM’yi tatil etmek istiyor. Yetki yasa tasarısının bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulabileceği kaydediliyor. AK Parti, seçime kadar yeni sisteme uyum için yasalarda 800’den fazla yerde geçen ‘başbakan ve başbakanlık’ ifadeleri çıkarılması, bunların yerine Cumhurbaşkanı ifadesinin getirilmesi için yetki KHK’si çıkarma yoluna gidecek. AK Parti’nin bu düşüncesinde, 24 Haziran sonrasında Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine karşın AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu yakalayamaması durumunda bakanlıklarla ilgili kararnamelerin çıkarılmasında yaşanabilecek olası sıkıntıların önüne geçme amacının yattığı kaydediliyor.

Seçimde ittifak oyları nasıl hesaplanacak?Seçimde ittifak oyları nasıl hesaplanacak?

Cumhuriyet