ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek
İstifası beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan ilk açıklama

Yargıtay Başkanı Cirit'ten 'Erdoğan' açıklaması

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, hakkındaki eleştirilere yanıt verdi.

Yargıtay Başkanı Cirit'ten 'Erdoğan' açıklaması
A+ A-

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Asılsız haberlerde bahse konu edilen gezilere ve toplantılara katılmam, resmi kurum ve kişiler tarafından, temsil ettiğim makam nedeniyle devlet protokolünün gereği olarak şahsıma yapılan davetlere icabet etmekten ibaret olup, gezi ve toplantılara yönelik yapılan haber ve yorumlar insani ve vicdani olmaktan uzaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Cirit, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yazılı ve görsel basında yer alan haber ve yorumlarda kendisiyle ilgili gerçek dışı iddialarda bulunulmasını üzüntüyle karşıladığını belirtti.

Asılsız ve gazetecilik etik ilkeleriyle bağdaşmayan haber ve yorumların şahsından çok, devletin üç temel organından biri olan yargı kurumunu yıprattığını ifade eden Cirit, şunları kaydetti:

"Asılsız haberlerde bahse konu edilen gezilere ve toplantılara katılmam, resmi kurum ve kişiler tarafından, temsil ettiğim makam nedeniyle devlet protokolünün gereği olarak şahsıma yapılan davetlere icabet etmekten ibaret olup, gezi ve toplantılara yönelik yapılan haber ve yorumlar insani ve vicdani olmaktan uzaktır. Bu resmi gezi ve programlarda devletimizi ve milletimizi temsil edenlerle birlikte olmak son derece doğal karşılanmalıdır. Bu gezi ve programlarda gurur ve onurla temsil ettiğim Yargıtaya zarar verici herhangi bir hareketin olması da söz konusu değildir.

Kırşehirli olan Danıştay Başkanımızın çok arzu ettiği kız yurdu müjdesinin Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilmesinde Danıştay Başkanımızın sevincine ortak olmayı bu derece saptırmayı anlamakta zorluk çekmekteyim. Kurumumuzu yıpratma ve kamuoyunda algı oluşturma amacını güden bu neviden haber ve yorumların devam etmesi halinde yargının saygınlığını korumak amacıyla gereken yasal yollara başvuracağımı tüm kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunar, asılsız haberlerin takdirini kadirşinas halkımızın yüksek öngörüsüne bıraktığımı belirtmek isterim."

2292715.jpg

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezilerine katılan yüksek yargı üyelerini eleştirmişti.

Basın mensuplarıyla yapılan toplantıda bir gazetecinin, “Yüksek yargının mensupları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rize gezisine eşlik etti. Son olarak da Kırşehirgezisinde Erdoğan sizi eleştirirken alkışlamaları dikkat çekti” demesi üzerine CHP Lideri Kılıçdaroğlu şunları söylemişti: “Yargıtay’ın, Danıştay’ın ve Sayıştay’ın başında olan yüksek yargı mensuplarının yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını korumaları gerekir. Üzülerek ifade edeyim, daha önce eleştirdim, yargı mensuplarının Yürütme organı ile görüntü vermeleri hele hele alkışlamaları kabul edilemez. Hiçbir demokraside, yargı dünyasında kabul edilemez.