"Emekliliği boş ver akşam harekat var"

"Emekliliği boş ver akşam harekat var"

Ankara'da bombalı saldırı gerçekleştiren F-16'lara yakıt aktaran Kıdemli Başçavuş Toygar, olayları böyle anlattı.

Ankara'ya bombalı saldırı gerçekleştiren F-16'lara yakıt ikmali yapan tanker uçakta görevli Kıdemli Başçavuş Bülent Toygar'ın 15 Temmuz öncesi verdiği emeklilik dilekçesinin, eski Adana 10. Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van tarafından geri çevrildiği öğrenildi

Adana İncirlik 10. Tanker Üs  Komutanlığında görevli olan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe  girişimine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Hava Kıdemli Başçavuş Bülent  Toygar'ın 15 Temmuz öncesi verdiği emeklilik dilekçesinin, tutuklu eski üs  komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van tarafından geri çevrildiği  öğrenildi.

FETÖ'nün darbe teşebbüsünde bulunduğu 15 Temmuz gecesi Ankara'da  bombalı saldırı gerçekleştiren F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yapan tanker  uçaklardan birinde yakıt ikmalinden sorumlu olan ve darbe girişimine katıldığı  gerekçesiyle tutuklanan Kıdemli Başçavuş Bülent Toygar, mahkemedeki ifadesinde,  darbe girişiminin olduğu gün evde bulunduğunu belirtti.

Toygar, üste görevli bir binbaşının gün içerisinde kendisini cep  telefonundan arayıp uçuş olacağını ve üsse gelmesini istediğini bildirerek, "Üsse  gitmek için evden çıktığımda anahtarı unuttuğumu fark edip çilingir aradım. Cep  telefonuyla tekrar aranıp acil olarak üsse çağrıldım. Üsse gittiğimde Üs  Komutanımız Bekir Ercan Van'a emeklilik dilekçemi işleme koyup koymadığını  sordum. O da 'emekliliği boş ver akşam hareket var' dedi. Hazırlanmamı istedi."  ifadelerini kullandı.

"Darbe girişiminden haberim yoktu"

Uçuş eğitimi almak için 19 Temmuz'da Macaristan'a gideceğini ve uçak  biletinin hazır olduğunu savunan Toygar, darbe girişiminin olduğu günle ilgili  şunları kaydetti:

"Ben geç geldiğim için bizden önce 2 tanker uçağı havalanmıştı. Uçakta  bekledik. Sabaha karşı kalkış yaptık. Nerede olduğumuzu bilmiyordum. Uzun süre  bekledik uçak gelmedi. Pilot Üsteğmen 'Ne oluyor? Bu adamlar ne yapmak istiyor?'  gibi söylenmeye başladı.  Geç saatte bir F-16'ya yakıt nakli yaptım. Bir süre  daha yakıt için uçak bekledik, gelen olmayınca döndük. Ben 23 senelik astsubayım,  emekliliğimi istedim bana bir görev verildi. Bana verilen görev rutin bir  görevdi. Bu görevde herhangi bir şüphe sezmedim. Olağan bir durum gibiydi.

Görevim sırasında ülke içerisinde pek çok yerin bombalanmış olduğundan  haberim yoktu. Bu olayları görev bittikten sonra öğrendim. Kesinlikle bu  olayların içerisinde yer almadım.  Ben sözde darbeye kalkışmayla en ufak bir  bağlantısı olan biri değilim. Kurunun yanında yanan yaşlardan birisi olmak  istemiyorum. Bundan bir ay önce yurt dışına çıkmam için bilet alarak hazırlık  yapan birisiyim. Böyle hazırlık yapan birinin darbeye teşebbüs etmesi de  beklenemez. Benim FETÖ örgütüyle ilgim de yoktur."