Savcı hakimden Zarrab'ın taleplerini reddetmesini istedi

Savcılık, mahkemeden Zarrab'ın hakkında getirilen İran’a uygulanan yaptırımları ihlal amacıyla komplo kurduğu suçlamasının reddi talebini kabul etmemesini istedi.

Savcı hakimden Zarrab'ın taleplerini reddetmesini istedi
A+ A-

ABD’de dolandırıcılık, para aklama ve İran’a uygulanan yaptırımları ihlal emekle suçlanan İran kökenli Türk işadamı Reza Zarrab ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

NYT, New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın başında bulunduğu savcılık bürosunun Pazartesi günü mahkemeye sunduğu yazıda, Zarrab'ın avukatlarının, müvekkillerine karşı getirilen suçlamalar için sarfettikleri “görülmemiş" ve “problematik” gibi sözleri keskin biçimde sorguladıklarını belirtti.

Haberde savcılığın “Aslında bu davada görülmemiş olanı, sanığın yasa dışı tertibinin boyunu, karmaşıklığı ve erişimidir ve tertibi kolaylaştırmak amacıyla hem İranlı hem de Türk hükümet yetkilileri ile bankalara erişiminin düzeyidir” ifadelerini kullandığına dikkat çekildi. 

ABD’li gazete, Zarrab davasının Türkiye’de “çok yakından izlendiğini” vurguladığı haberinde davanın ABD’de ise, Zarrab’ın avukatlarının 50 milyon dolarlık kefalet önermeleri üzerinde dikkat çektiğini anlattı.

Gazete, haberine son verirken de “suçsuz” olduğunu söyleyen Zarrab hakkındaki dava sürecinin ise 23 Ocak’ta başlaması öngörüldüğünü yazdı.