SGK duyurdu: Bu ilacı artık devlet karşılamayacak!

SGK duyurdu: Bu ilacı artık devlet karşılamayacak!
Güncelleme:

Sosyal Güvenlik Kurumu, multipl skleroz (MS) hastalarının tedavisinde kullanılan ve düzenli olarak alınması gereken tek dozunun 57 bin lira olduğu, ocrelizumab etken maddeli ilacı geri ödeme listesinden çıkardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK( 18 Mayıs 2018’de söz konusu ilacı geri ödeme listesine almıştı. Ancak ilaç beş yıl sonra, 31 Mayıs’ta ödeme sistemi MEDULA’da pasife alındı. Yani hastaların düzenli kullanması gereken ilaç ödeme listesinden çıkarıldı.

Diken’den Mesude Erşan’ın haberine göre, MS hastaları ilacın tekrar geri ödeme listesine alınması için change.org’da bir imza kampanyası başlattı.

MS beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığı. Merkezi sinir sistemiyle organların bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin miyelin tabakası üzerindeki fiziksel tahribatın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular (skleroz) yer alıyor. Bu sertleşmiş alana da plak deniyor. Plaklar, sinir sistemi içinde pek çok yerde oluşabiliyor ve sinirler boyunca mesajların iletilmesini engelleyebiliyor. Hastaların yaklaşık üçte ikisinde ilk belirtiler, 20-40 yaşlar arasında ortaya çıkıyor. Ancak 10 yaş gibi erken başlangıçlı hastalar ve 40 yaşından sonra başlayan vakalar da var. Türkiye’de yaklaşık 70 bin MS hastası bulunuyor.