Tank palet fabrikasının satışı Danıştay'da

Tank palet fabrikasının satışı Danıştay'da
Güncelleme:

Halkın Kurtuluş Partisi, TSK’ya ait, 50 yıllık savunma sanayi deneyimi olan Adapazarı’nda kurulu bulunan 20 milyar dolarlık Tank Palet Fabrikası’nın Ethem Sancak’a satışını Danıştay'a taşıdı.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) TSK’ya ait, 50 yıllık savunma sanayi deneyimi olan Adapazarı’nda kurulu bulunan 20 milyar dolarlık Tank Palet Fabrikası’nın Ethem Sancak’a verilmesine karşı çıktı.

HKP, satış ile birlikte Görevi Kötüye Kullanma, İrtikap, Zimmet  ve “Temel Milli Yararlar Aleyhinde Faaliyette Bulunmak” suçlarının işlendiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Sorumluların yargılanmasını isteyen HKP, satışın durdurulması için Danıştay’a başvurdu.

HKP avukatları tarafından Danıştay’a yapılan başvuruda; Arifiyeİlçesinde kurulu Askeri Tank Palet Fabrikasının 19 Aralık 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı işlemiyle işletme devredilmesinin,  Anayasanın 5. Maddesine ve 4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’a aykırı olduğu belirtildi.

Ayrıca bu özelleştirmeyle, 20 milyar dolarlık Tank ve Palet fabrikasının Ethem Sancak ve Katar ortaklığına devredilerek büyük bir kamu zararı oluşmasının önünün açıldığı, stratejik bir kurumun yabancı ortaklı bir şirkete satışıyla aynı zamanda ordunun bir parçasının da devredilmiş olacağı vurgulandı.

Dilekçede, bu özelleştirmenin sonucunda kamusal zararın oluşması ve stratejik bir kurumun yok edilmesinin yanında çalışanlar için de sendikasızlık ve işsizliğin ortaya çıkacağı da ifade edildi.

''Erdoğan'ı tanıdıkça aşık oldum''Ethem Sancak: ''Erdoğan'ı tanıdıkça aşık oldum''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tank Palet Fabrikası açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tank Palet Fabrikası açıklaması

Askeri fabrika Katarlılara mı satılıyor ?Askeri fabrika Katarlılara mı satılıyor ?