için kaldı

Terör örgütlerinin yeni hedefi: Satançıların fanları

Terör örgütlerinin yeni hedefi: Satançıların fanları

Siber güvenlik uzmanları, sanatçı ya da tanınımış kişilerin kopya hesaplarıyla terör örgütü propogandası için kullanıldığını belirtti.

Sosyal medya ve siber güvenlik uzmanları, sosyal medya platformunda bazı sanatçı ya da tanınmış kişilerin isimleriyle kopya profiller oluşturulduğunu, takipçi sayısının artmasının ardından da bu hesapların terör örgütlerinin propagandası için kullanıldığı uyarısını yaptı

Uzmanlar, ünlülerin sahte hesaplarına otomatik takipçi yüklenmesinin ardından vatandaşların asıl amacı anlamaması için o ünlüye ait eserlerin, şarkıların veya video kliplerin paylaşıldığına dikkati çekerek, son aşamada binlerce kişiye ulaşabilen bu hesaplarla terör örgütü propagandası yapıldığını bildirdi.

Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve siber güvenlik uzmanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medyada sayıları hızla artan kopya profillerin dolandırıcılık, siber saldırı ve terör propagandası için oluşturulduğunu anlattı.

Bu hesapların "sosyal mühendislik" için hayata geçirildiğini, kullanıcıların bu kopya hesabın arkadaşı olmadığını ilk bakışta anlamadığını dile getiren Yüksel, "Ona birebir benzeyen profil oluşturuyorlar. İsimde ufak bir harf farklılığı yapıyor, fotoğrafları kopyalıyorlar." dedi.

Türkiye'de dijital mahremiyete çok fazla dikkat edilmediğini, vatandaşların bilgi paylaşımında gerçek hayata oranla daha cüretkar olabildiğini belirten Yüksel, şunları söyledi:

"Günlük yaşamda çocuğunun vesikalığını isteyen birine tepki gösteren aileler, sosyal medyada çocukların türlü türlü fotoğraflarını paylaşmaktan çekinmiyor. Şahıslarla, ailesiyle ilgili birçok mahrem bilgi elde edebiliyorsunuz. Eşler ilişki durumuna 'falanca ile evli' yazıyor. Eşi bu konulara çok dikkat etse de diğeri her şeyi sosyal medyada paylaşıyor. 'Burada trafik cezası yedik' diye resmi belgeyi bile paylaşabiliyorlar. Söz konusu belgede kimlik numarası, plaka veya ev adresleri yazabiliyor. Bunlara sosyal medyada hiç dikkat edilmiyor. Kötü niyetli bazı insanlar da bunları fırsat bilerek harekete geçiyor."

Resmi kurumlara siber saldırılarda da artış yaşandığını, saldırıların çalışanlar arasında "en zayıf halka" tabir edilenler üzerinden yapıldığını ifade eden Yüksel, bilgisayar korsanlarının bu kişileri belirlediğini, daha sonra onlara ilişkin bir sahte hesap oluşturduğunu belirterek, "O profilin gerçek olup olmadığını anlamak ilk bakışta mümkün olmuyor. Sonra hesaptaki arkadaşlarla yazışarak, 'Kurum sisteminin şifresini unuttum, neydi?' gibi sorularla gizli bilgiler alınmaya çalışılıyor. Karşıdakinin bir anlık dalgınlığından faydalanarak, kurumlara çok büyük zarar verilebiliyor." dedi.

Korsanların kopya hesap üzerinden başka bir çalışana "İnternete bağlanamıyorum. Wi-Fi ağının şifresi neydi?" diye sorduğunu aktaran Yüksel, herhangi bir şifre kırmadan internet ağındaki bütün trafiğin izlenebildiğini, kurumun mahrem bilgilerinin bu şekilde ele geçirilebildiğini, korsanların kurumlara özel bilgileri çalmak için bazı senaryolar düzenlediklerini kaydetti.

Toplumsal olaylarda desteği artırabilmek için de sahte profillerin kullanılabildiğini, sosyal medyada popüler kişilerin isimlerinin sıkça kullanıldığını vurgulayan Yüksel, Lady Gaga'nın çalınan hesabından "Buna tıklayana hediye veriyorum" şeklinde bazı linkler paylaşıldığını, linke tıklayanların bilgisayarının uzaktan yönetilebilen "zombi ağına" dönüştüğünü dile getirdi.

"Bazı ünlüler hayranlarını kırmak istemedikleri ve aralarında bir etkileşim oluştuğu için sahte hesaplara müdahale etmiyor ama bir süre sonra bu hesaplar zararlı bir duruma dönüşebiliyor" diyen Yüksel, sahte hesapların bir anlamda terör ve provokasyona hizmet ettiğini, terör örgütlerinin kopya hesaplarla ünlüleri kullandığını söyledi.

Yüksel, "Bu tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlı. İsterseniz bunu teröre hizmet ettirirsiniz, ideolojik de kullanabilirsiniz. Örneğin, Twitter üzerindeki etkiyi artık bir yazılımla ölçebiliyorsunuz. Atılan iletilerin hangi kanaat önderlerinden geçerek, hangi ağlara dağıldığını görebiliyorsunuz. Buna göre de bir strateji belirleyerek, bir anda toplum nazarında istediğiniz konuyu gündeme sokabiliyorsunuz. PKK terör örgütü de bunu sık sık kullanıyor." diye konuştu.

Dijital Marka Stratejisti Kalust Şalcıoğlu ise sosyal medyanın düşük reklam bütçeleriyle, binlerce kişiye ulaşılabilen bir mecra haline geldiğini, bazı terör örgütlerinin de sosyal medyanın gücünü keşfettiğini ifade ederek, terör ve anarşiye destek veren kişi ve grupların her gün yeni yöntemler keşfettiğini anlattı.

Şalcıoğlu, terör örgütlerinin hedefine ulaşmak için kamuoyunda tanınan sanatçılarla ünlüleri de kullandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Öncelikle sosyal medyada hiç olmayan ya da ilgili sosyal medya platformunda zayıf olan, hesabı olan ama nadiren paylaşım yapan ve bu nedenle yüksek takipçi sayılarına ulaşamamış ünlüleri seçiyorlar. Sonra birkaç yüz lira harcayarak açtıkları sahte hesaplara takipçi yüklüyorlar ve hesapları işletmeye başlıyorlar. İşletme önce o ünlünün paylaşma ihtimali olan şeylerle başlıyor. Şarkıcıysa video kliplerini, fotoğraflarını paylaşıyorlar. Daha sonra ikinci aşamada takipçiler söz konusu ünlünün sahte profilini, gerçek profili gibi algılamaya başlayınca da hain planlarını devreye sokarak, terör ve anarşi içerikli paylaşımlara başlıyorlar. Sonunda da bu yolla insanları, paylaşımlarının gerçekliğine ikna etmeye çalışıyorlar."

Şalcıoğlu, terör örgütü propagandasına alet olunmaması için bazı konulara dikkati edilmesi gerektiğini, sanatçıları sevenlerin de dikkatli olması gerektiğini belirterek, herhangi bir iletinin doğruluğu araştırılmadan paylaşılmamasını tavsiye etti.

AA