Türkiye'den Barzani'ye son teklif
Protokole garsonlu, gazilere self servis
Öldüren bilgisayar oyunu Mavi Balina Türkiye'de yasaklanıyor

Trafik kazasından dünya şampiyonluğuna

Çanakkale'de trafik kazasından sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olan Burunlular, 5 yıl önce başladığı bilek güreşinde Avrupa ve dünyada rakip tanımıyor.

Trafik kazasından dünya şampiyonluğuna
A+ A-

Çanakkale'de kaporta ustası olarak çalışırken, 2004'te geçirdiği trafik kazasısonucu omurilik felci yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum olan Ümit Burunlular, 5 yıl önce başladığı bilek güreşinde Avrupa ve dünya şampiyonluğuna uzanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Romanya'nın Bükreş kentinde 21-29 Mayıs'ta yapılan Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Avrupa Şampiyonası ile Bulgaristan'ın Sofya kentinde 1-10 Ekim'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Ümit Burunlular, başarılarını şehitlere armağan etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şube Başkanlığı görevini de yürüten Ümit Burunlular (41), AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçirdiği kazanın ardından hayatındaki birçok şeyin değiştiğini ve farklı bir hayata başladığını söyledi.

Milli sporcu, 2004'ta geçirdiği trafik kazasına kadar kaporta ustası olarak çalıştığını anlatarak, "Kazadan sonra yürüyemediğim için işi bırakmak zorunda kaldım. Ardından zorlu tedavi süreciyle birlikte engellilerin çalışmalarında yer almaya başladım." dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şubesinin yönetime girdiğini belirten Burunlular, "Çeşitli projeler ürettik. 2007'de Tekerlekli Basketbol Spor Kulübünü, ardından Truva Engelli Engelsiz Spor Kulübünü kurduk. Lisanslı olarak tekerlekli basketbol sporcusuyum. Engelli derneğinde başkanlık yaparken başka branşları da hayata geçirmek istedim. Engelli sporcu sayısının artırılması gerektiğini düşündüm." diye konuştu.

Cep telefonuna gelen mesajla bilek güreşçisi oldu

Bilek güreşi branşında Çanakkale'de çalışmalara başladıklarını anlatan Burunlular, 2011'de Ankara'da askeri hastanede fizik tedavi görürken cep telefonuna bir mesaj geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Mesajda '2011 yılı Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun düzenlemiş olduğu milli takım seçmeleri ve Türkiye Şampiyonası'na katılmanızı rica ediyoruz' diyordu. Ben de Ankara'daydım. Seçim de Keçiören'de olacaktı. Komutanlarımıza rica ettim. Özel araçlarıyla alıp beni götürdüler. Sağ ve sol kol dünya şampiyonlarıyla karşılaştım. Birine yenildim, birini yendim. Devamında Türkiye ikincisi ve üçüncüsü oldum. Buradan itibaren sporu daha çok sevdim."

"Güzel şeyler yapmaya çalışıyorum"

Burunlular, 2011'den bu yana profesyonel olarak bilek güreşi yaptığını ifade ederek, 2016'da Türkiye şampiyonu olduğunu söyledi.

Bu başarılarının ardından Avrupa Şampiyonası'na katıldığını dile getiren milli sporcu, şunları kaydetti:

"Avrupa Şampiyonası, mayıs ayında Romanya'nın Bükreş kentinde gerçekleşti. Orada şampiyon olarak 6 rakibimden üçünü yendim. Sonra Bulgaristan'da Dünya Şampiyonası'na katıldım. Ağır sıklette şampiyonada 11 sporcu yarıştı. Bunlardan dördünü arka arkaya yenerek namağlup finale katıldım. Finalde de rakibimi yenerek dünya şampiyonu oldum. Çok çalışarak bunları başardım ama Çanakkale'de bir kompleksimiz, kondisyon ve spor salonumuz yok. Mevcut spor salonlarına ücretini vererek katılmak istedim ama hiçbiri engellilere uygun değil. 2-3 "dambıl" alarak dernekte kendi imkanlarımla güzel şeyler yapmaya çalışıyorum. Akabinde de sonucunu aldık."

Burunlular, Avrupa ve dünya şampiyonu olduktan sonra, başarılarını, vatan için şehit olanlara armağan ettiğini vurguladı.

Yaşadığı sorunlara da değinen Burunlular, "Sorun çok fazla, engellisin zaten sıkıntı yaşıyorsun. Gelip gitmede sıkıntı yaşıyorsun. Amacımız Çanakkale'de 3-4 sporcu çıkartabilmek. Bunların da mutlaka ilk üçte olmalarını sağlamak. Bununla ilgili bir kompleks yapılması lazım." diye görüş belirtti.

AA