TSK'dan sürpriz adım; müdahil olmak istemedi !

TSK'dan sürpriz adım; müdahil olmak istemedi !

TSK, kriptolu telefonların dinlenilmesiyle ilgili davada müdahil olmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların dinlenilmesiyle ilgili davaya, Genelkurmay Başkanlığı’ndan sürpriz bir başvuru geldi.

Genelkurmay, davaya katılma taleplerinin bulunmadığını bildirdi.

Aralarında eski Telekomünikasyon İletişim Başkanvekili (TİB) Osman Nihat Şen’in de bulunduğu 28 kişi hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 25 kişi mağdur sıfatıyla iddianameye girmişti. Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü de mağdur kurumlar olarak kayıtlara geçmişti.

Mahkeme, 13 Temmuz’daki duruşma öncesinde iddianamedeki mağdur kişi ve kurumlara davetiye gönderdi. Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT, şüphelilerden şikâyetçi olduklarına ve davaya katılma talebinde bulunduklarına ilişkin dilekçeleri mahkemeye sundu. Mağdur sıfatıyla iddianamede yer alan Genelkurmay Başkanlığı ise 25 Haziran’da mahkemeye verdiği dilekçede, şüphelilerden şikâyetçi olduklarını, ancak davaya katılma taleplerinin bulunmadığını bildirdi. Mağdurlardan Orgeneral Necdet Özel adına da aynı yönde uygulama yapıldı.