Türkiye genelinde fırsatçılara karşı denetim başladı

Türkiye genelinde fırsatçılara karşı denetim başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 81 ilde koronavirüsü fırsat bilip ürünleri fahiş fiyatlara satan kişilere denetim başlattıklarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Herhangi bir ürünün stoklarında eksiğimiz yok. Bugün 81 ilde eş zamanlı olarak denetimler başladı. Ayrıca bu sabah itibari ile tüm raflar doldu. Panik yapacak bir şey yok. Haksız fiyat artışlarına karşı gereği yapılacak. Hapis cezasına kadar cezalar var. 1 milyarlık üretim kapasitemiz olmasına rağmen piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamalarından satır başları:

Haksız fiyat artışlarına karşı gereği yapılacak. Fiyatları etkileme, ürünlerin yokluğuna neden olma, mal satışlarından kaçınma fiilleri TCK'ye göre suç. Bunların hapse kadar cezası olacak. Son iki günde 5170 şikayet geldi. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hepsine geri dönüş yapacağız.

"PANİK YAPACAK BİR ŞEY YOK"

Yetki alanımız çerçevesinde gerekli tespitleri yapıyoruz Maske öncelikle iç piyasaya verilmeli.  Panik yapacak bir şey yok, Türkiye bu işi iyi yönetiyor. İnternet üzerinden yapılan satışlarla ilgili şikayetler de var, değerlendiriyoruz. 

 
Reklam Kurulu, 25 Mart'ta, 1995 yılından bu yana ikinci defa olağanüstü toplanacak.