Türkiye'de tutuklu ve hükümlülerin tahliyesi için ilk başvuru

Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmesi için ilk adımı HEP milletvekili, yazar Mahmut Alınak'ın avukat oğlu Bişar Alınak attı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, açık ve kapalı ceza infaz kurumundaki görüşler iki hafta süreyle ertelendiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz şubat ayında tutuklanan eski HEP milletvekili, yazar Mahmut Alınak, Kars Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Bugün babasını ziyaret etmek için cezaevine giden Alınak'ın aynı zamanda avukatlığını da yapan oğlu Bişar Alınak, genelge nedeniyle babasını ziyaret edemediğini söyledi.

Cezaevindeki tüğm tutuklu ve hükümlülerin koronavirüs salgını geçene kadar tahliye edilmesi gerektiğini söyleyen Avukat Bişar Alınak, bunu için savcılığa başvuruda bulunacağını açıkladı.

Bişar Alınak'ın Kars Kapalı Cezaevi önünde yaptığı açıklama şöyle:

"Dün babamla görüşmeye geldim ancak genelge sebebiyle görüşemeyeceğimi söylediler. Bugün de geldim yine görüşemedim. Babamın sağlık durumunun nasıl olduğunu bilmiyoruz. İçeride hangi koşullarda yaşadıklarını bilmiyoruz. Cezaevindeki insaların kendilerini bu virüsten koruma şansları yok. Bu sebepten ötürü tüm tutuklu ve hükümlülerin derhal salıverilmesi gerekmektedir. Aslolan, kutsal olan yaşam hakkıdır. Babamın ve cezaevlerindeki tüm insanların yaşam hakkını savunmak için bugün adliyeye gideceğim ve babam için tahliye talebinde buluancağım. Umarım babam tahliye olur" 

Gerçekgündem

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News