Üniversiteler için kritik süreç bugün başladı

Üniversiteler için kritik süreç bugün başladı

Değişen Yükseköğretim Kurulu Kanunu çerçevesinde 19 üniversitenin rektörlüğüne aday adaylığı başvuruları bugün başladı. Son başvuru tarihi 28 Kasım olarak belirlendi.

Değişen Yükseköğretim Kurulu Kanunu çerçevesinde 19 üniversitenin rektörlüğüne aday adaylığı başvuruları bugün başladı. Son başvuru tarihi 28 Kasım olarak belirlendi.

18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Siirt Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi’ne rektör ataması yapılacak.

Rektör atamalarıyla ilgilenenler için başvurular 28 Kasım 2016 Pazartesi günü mesai bitiminde sona erecek.

Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacak kişilerde, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması şartları aranıyor.

Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin, herhangi bir devlet veya vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değil.