Ünlü oyuncu şokta ! Evi her an yıkılabilir

Ünlü oyuncu şokta ! Evi her an yıkılabilir

Anadoluhisarı’nda 5 bin kişinin yaşadığı prestijli iki site, sınırlarındaki istinat duvarı yıkılınca mahkemelik oldu.

Bir site “Duvarı yıkan sizin kanalizasyon”, diğeri ise, “Hayır yağmur suyu” diyor. Tamamen yıkılırsa felakete yol açabilecek davalık istinat duvarı ise öylece duruyor. Çöken duvarın yakınında oturan tiyatro sanatçısı Halil Ergün de korku içinde... Ergün, ''Evim her an çökebilir. Hayatım tehlikede. Ne tatile gidebiliyorum ne evden çıkabiliyorum'' dedi.

 

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre İstanbul Beykoz'da bin 328 konutta yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Göksu Evleri ile komşu Tepe Sitesi’ni ayıran “İstinat duvarı” çöktü. Göksu Sitesi yönetimi, duvarın Tepe Sitesi’nin kanalizasyon sisteminden kaynaklanan sorun nedeniyle çöktüğünü ileri sürerek mahkemeye bavurdu.  

‘SEBEP SİZİN SULAR’

Anadoluhisarı Mahallesi’ndeki iki prestijli siteyi ayıran duvar şubat ayında aşırı yağışların ardından çöktü. 1 araç kullanılamaz hale geldi. Duvarın yanındaki yoldan altı aydır geçilemiyor. Göksu Sitesi yönetimi, önce noter kanalıyla Tepe Sitesi sakinlerine ihtar mektubu gönderdi.

Ardından da mahkemeye başvurarak site yöneticisi Muammer Özer ve konut sahiplerinden şikâyetçi oldu. İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın şikâyet dilekçesinde istinat duvarının yıkımına, davalılara ait komşu Tepe Sitesi’nin kanalizasyonundan sızan suların  Ihlamur Caddesi üzerindeki istinat duvarını korozyona uğrattığı, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürdüğü iddia edildi. Yıkılma ihtimali olan duvarın yapımı için daha önce de Beykoz 2. Asli Hukuk Mahkamesi ve Beykoz Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldığı bilgisine yer verildi.

‘Felaket kapımızda’

Evi, yıkılan duvarın devamında bulunan ve bu duvarın yağışlı havalar başlamadan yapılmaması halinde kendi evinin de tehlike altında olduğunu iddia eden Göksu Evleri sakinlerinden Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Deniz Kurt da  “Defalarca ilgileri uyardık, belediye yetkililerine durumu ilettik ama sonuç alamadık. Yeni bir yağışta duvar tamamen inerse büyük felaket yaşanacak” uyarısında bulundu.

Tepe Sitesi yöneticisi Muammer Özer ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada, duvarın kışın yağan yağmurlar nedeniyle yıkıldığını belirterek, “Beykoz Belediyesi’ne projemizi onaylattık. Akşam-sabah inşaata başlayacağız. Belediye yıkılan istinat duvarının yenilenmesiyle ilgili üniversiteden rapor alınmamızı şart koştu. Raporu aldık, projemiz onaylandı. Müteahhitle anlaştık, malzeme bekliyoruz” dedi.

''HAYATIM TEHLİKEDE''

Tepe Sitesi'nde çöken duvarın yakınında oturan tiyatro sanatçısı Halil Ergün de korku içinde. 5 aydır duvarın yapılması için çalmadık kapı bırakmadığını söyledi. Mağdur olduğunu söyleyen Ergün, ''Evim her an çökebilir. Hayatım tehlikede. Ne tatile gidebiliyorum ne evden çıkabiliyorum'' dedi.