Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü
FETÖ'ye varis darbesi ! Tutuklandı
Bakan açıkladı: Köprü'den çift yönlü ücret mi alınacak?

Uyuyan hücre üyeleri için yakalama kararı !

FETÖ soruşturmasında darbe girişimine katılmayıp diğer eylemler için kendini gizleyen kişiler için yakalama kararı çıkarıldı.

Uyuyan hücre üyeleri için yakalama kararı !
A+ A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında, darbe girişiminde görev almayıp daha sonra yapılabilecek eylemler için kendilerini gizledikleri iddiasıyla gözaltına alınıp sevk edildiği mahkemece serbest bırakılan 19 şüpheli hakkında savcının itiraz üzerine yakalama kararı çıkarıldı. 4 kişi gözaltına alındı.

FETÖ tarafından organize edilen 15 Temmuz darbe girişiminde, FETÖ’nün askeriyedeki yapılanmasının deşifre olmaması adına ortaya çıkmadıkları öne sürülen ve geçtiğimiz günlerde sevk edildikleri hakimlikçe serbest bırakılan çoğunluğu albay 19 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturma kapsamında  bazı şüphelilerin verdiği isimler doğrultusunda, darbe girişiminde görev almayıp, daha sonraki süreçte yapılacak eylemler için kendilerini gizledikleri iddia edilen şüpheliler hakkında gözaltı kararı almıştı. Başsavcılığın talimatı üzerine, 11’i kurmay olmak üzere 28 albay, 5 astsubay ve 1 merkeze çekilen vali yardımcısı ile 5 “sivil imam” olmak üzere toplamda 39 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Nöbetçi Hakimlik, tutuklama talebiyle  mahkemeye sevk edilen 39 şüpheliden 20’sinin tutuklanmasına, 19 şüphelinin ise haklarında yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılmasına hükmetmişti.  Bunun üzerine soruşturma savcısı Can Tuncay 19 şüphelinin serbest bırakılmasına itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği bu şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkardı. Hakkında yakalama kararı çıkan 4 şüpheli gözaltına alındığı  öğrenildi.

DARBEYE KATILMADIKLARI TESPİT EDİLDİ

Savcılığın sevk yazısında şüpheli askerlerin FETÖ’nün lise ve harp okulları öğrenim dönemlerinden başlayarak örgütün emri ile hareket ettikleri, uzun yıllar örgüt içerisinde bulundukları, şüphelilerin bir kısmının kurmay albay rütbesinde olduğu, ancak 15 Temmuz darbe girişiminin herhangi bir organizasyonunda yer almayarak geri planda durdukları 'Kripto, Uyuyan Hücre' olarak darbeye katılmadıkları, tespit edildiği anlatıldı. Şüpheli askerlerin bu şekilde darbe girişiminin başarısız olması ihtimalinde  deşifre olmamak için, 'bir sonraki darbe girişimi ve benzeri eylemlerde görev almak üzere gizlendikleri belirtilmişti.

COLARDO İMAMININ İFADESİYLE ORTAYA ÇIKTI

Sevk yazısında albay rütbesinde bir kısım şüphelileri Colorado imamı H.P. 'nin teşhis ettiği kaydedilmişti.  H.P. ifadesinde lise ve harp okulları öğrenim dönemlerinde abilik yaptığını, her 15 günde bir periyodik olarak örgüt evlerinde Fethullah Gülen'in söylem ve eserlerini içerir donelerle örgütsel motivasyonlarını güçlendirici konuşmalar yaptığını anlatmıştı.

20 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
 
FETÖ'nün darbe girişime ilişkin soruşturmada, daha önce gözaltına  alınan şüphelilerin ifadeleri ışığında harekete geçen savcılık, 15 Temmuz'daki  darbe girişiminde görev almayıp, daha sonra yapılabilecek eylemler için  kendilerini gizledikleri iddia edilen 11'i kurmay olmak üzere 28 albay, 5  astsubayla biri merkeze çekilen vali yardımcısı olmak üzere 6 ''sivil imam''dan  oluşan 39 şüphelinin gözaltına alınmasına karar vermişti.
 
Savcılık, tüm şüphelilerin, ''terör örgütü kurmak veya yönetmek ile  örgüte üye olmak'' suçlarından tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmişti. Hakimlik, aralarında vali yardımcısının da bulunduğu örgütün ''sivil  imamı'' olduğu belirlenen 4 şüpheli, ''terör örgütü kurmak veya yönetmek'', yine  içlerinde kurmay albayların da bulunduğu 16 şüpheli ise ''terör örgütüne üye  olmak'' suçlarından tutuklandı.Hakimlik, aralarında kurmay albayların da bulunduğu 19 kişinin ise  yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılmasına karar vermişti.Gözaltına alınan 33 askerin, ''sivil imam olduğu'' tespit edilen 6  şüpheliyle irtibatlı olduğu belirtilmişti. Şüphelilerin, öğrenim dönemlerinden bu  yana örgütün emriyle hareket ettikleri, 15 Temmuz darbe girişiminde örgütün  askeriyedeki yapılanmasının tamamen deşifre olmaması adına ortaya çıkmadıkları  ileri sürülmüştü.