Vatandaşın GBT bilgileri, Başbakanlık ve Maliye'de...

Vatandaşın GBT bilgileri, Başbakanlık ve Maliye'de...
Güncelleme:

Vatandaşların GBT kayıtlarının adli soruşturmaların dışında Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık ile de paylaşıldığı ortaya çıktı.

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan bir başvuru, kolluk için tutulduğu ve yasallığı tartışmalı GBT kayıtlarının bununla da kalmayıp Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı ile de paylaşıldığını gösterdi.

İsminin açıklanmamasını isteyen E.Ç.A., AYM’ye başvurarak para cezasına çarptırıldığı hırsızlık suçlarına ilişkin GBT’de tutulan kayıtların, ‘özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiği’ iddiasında bulundu. 1989’da hırsızlık nedeniyle para cezalarına çarptırıldığını ve bu cezaların ertelendiğini belirten E.Ç.A., 1996’da adli sicil kaydının silindiğini ancak GBT sistemindeki kaydının silinmesini sağlayamadığını belirtti. 20 yıldan bu yana ticaretle uğraştığını bildiren E.Ç.A., GBT kayıtları nedeniyle adli sicil kaydı silinmemiş gibi davranıldığını, kontrollerde polisin tutumumun değiştiğini, birçok konuda kısıtlama ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

GİZLİ YÖNERGE YOL VERDİ

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; başvuruya ilişkin başlatılan süreçte, Kaçakçılık İstihbarat, Harekât ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı, AYM’ye yazdığı yazıda “hizmete özel” yönerge ile hırsızlığın da aralarında yer aldığı bazı suçlarla ilgili kayıtların tutulmasına devam edildiğini bildirdi. Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından değişiklikler yapılan yönergenin kamuya açık olmadığının da altı çizildi.

Yazıda GBT’deki bilgilerin kolluk kuvvetleri için istihbarat kaynağı olduğu, ancak bazı personelin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemleri için kullanıldığı bildirildi. Programın esas olarak kolluk birimleri tarafından kullanıldığı ancak Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki birimler ile de bilgi paylaşımı yapıldığı kaydedildi.

AYM, bu verilerin kullanılmasının gizlilik kurallarına tabi olduğunu, elde edilen bilgilerin amacı dışında kullanılmasını ve açıklanmasını önleyecek yasal güvencenin bulunduğunu savundu. Mahkeme oy çokluğu ile Anayasa’nın özel hayata saygı hakkının ihlal edilmediğine karar verdi.

 

Birgün