RTÜK Başkanı hakkında suç duyurusu

RTÜK Başkanı hakkında suç duyurusu

RTÜK Başkanı Davut Dursun hakkında suç duyurusu yapıldı.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Uzman Denetçisi Dr. Cengiz Özdiker, RTÜK Başkanı Davut Dursun ve yetkililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
[RTÜK Başkanı Davut Dursun hakkında suç duyurusu yapıldı]
Cengiz Özdiker suç duyurusunda ‘Uydu Platform İşletmeciliği Yayın İletim Yetkisi' alan iki kuruluşun kayırıldığı ve bu kuruluşların 84 tane usulsüz yayın ilettikleri iddiasını gerekçe gösterdi.

Suç duyurusunda bulunan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Uzman Denetçisi Dr. Cengiz Özdiker, RTÜK Başkanı Dursun ve diğer bazı yetkililerin izinsiz yayın hakkı vererek görevi kötüye kullandıkları, irtikap suçu işlediklerini ve kanunları uygulamama sonucu kamuya zarar verdiklerini öne sürdü.

Özdiker, RTÜK'ün bazı kuruluşlara ‘uydu platform işletmeciliği yayın iletim yetkisi' verdiğini, bu kuruluşlardan bazılarının kuruldukları günden bu yana izinsiz yayınları ilettiğini ve haksız kazanç sağladığını ifade etti.

Bu televizyonlarda pazarlanan bitkisel ilaç, bal gibi ürünlerle halk sağlığının bozulduğunu; ayrıca RTÜK lisans bedeli, vergi ve SGK ödemeleri yapılmayarak kamunun zarara uğratıldığını belirtti. Maliye'nin 20 milyon 160 bin TL zarara uğratıldığını belirten Özdiker, “Bu yayınlar yoluyla bozulan halk sağlığının maddi karşılığının ölçülemeyeceği açıktır.” ifadelerini kullandı. Kurul yetkililerinin ise usulsüz yetkilendirmeyi bildikleri, ancak kanuni yetkilerini kullanmaktan kaçındıklarını ifade etti.

Özdiker dilekçesinde, “Olaylar bazı Üst Kurul yetkililerinin sağlanan bu haksız kazançtan nemalandığı şüphesini doğurmaktadır.” ifadelerine yer verdi.