Hamilton'dan F1 pistine ağır eleştiri: ''Niye milyonlar harcamışlar?''

Hamilton'dan F1 pistine ağır eleştiri: ''Niye milyonlar harcamışlar?''

Mercedes pilotu Hamilton, İstanbul Park zeminini ağır dille eleştirirken, "Bugünümüz rezalet geçti. Bilmiyorum neden... Çünkü burası mükemmel bir pist ve zemini yeniden asfaltlarken milyonlar harcadılar, farkındayım burada uzun süre boyunca yarışmadık, ancak bu kadar çok para harcamak yerine belki de temizlemek yeterli olabilirdi" dedi.

Türkiye GP'sinin ilk antrenmanları 15. ve dördüncü sırada tamamlayan Formula 1'in ünlü ismi Mercedes AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, İstanbul Park'ın yeni zeminini eleştirdi.

Pek çok sürücü, yarış hafta sonundan sadece birkaç gün önce yapımı tamamlanan asfaltın yol tutuşundan şikayetçiydi. İlk antrenman seansının ilk 1 saatinde pilotlar, sadece 1.38'li zamanlara ulaşabildiler ve bugünün en hızlı tur zamanı, tur rekorunun iki saniye gerisindeydi.

Özellikle F1 tarihinin en hızlı araçlarının kullanıldığı göz önüne alındığında turların, 2000'li yıllara göre çok geride olması pek çok tartışmaya yol açtı.

İlk antrenman seansında ise Hamilton, birkaç gözlem turundan sonra pite döndü ve hızlı tur zamanı atmadı. Böylece seansı 15. sırada tamamladıktan sonra, ikinci antrenmanlarda 39 turu geride bıraksa da Hamilton geçirdiği günden memnun değildi.

Hamilton'ın açıklamaları şu şekilde: "Dürüst olmak gerekirse bugünümüz rezalet geçti. Bilmiyorum neden... Çünkü burası mükemmel bir pist ve zemini yeniden asfaltlarken milyonlar harcadılar, farkındayım burada uzun süre boyunca yarışmadık, ancak bu kadar çok para harcamak yerine belki de temizlemek yeterli olabilirdi."

"Şu anda pist, yeni asfalt dökülmüş olan Portimao'dan bile daha kötü bir durumdaydı."

"Bizim açımızdan ise, lastikler iyi bir şekilde çalışmıyor ve bunu görebiliyorsunuz. Sanki bir puz pateni pistinde sürüş yaptık. Normalde bir turda İstanbul'dan aldığınız zevki şu an alamıyorsunuz ve bunun değiştiğini de düşünmüyorum."

Kaynak: tr.motorsport.com

Etiketler formula 1 f1 Hamilton