Serena'dan Sharapova'ya destek !

Serena'dan Sharapova'ya destek !

Serena Williams, doping kullandığını itiraf eden ezeli rakibi Maria Sharapova'ya destek çıktı.

Kadınlarda dünya 1 numarası ABD'li tenisçi Serena Williams, doping kullandığını itiraf etmesinin ardından geçici olarak spordan men edilen Rus raket Maria Sharapova'ya destek çıktı.

İngiliz basınına konuşan, kariyerinde 21 grand slam şampiyonluğu bulunan Williams, teniste temiz sporcuların sayısının daha fazla olduğunu belirterek, "Milyarlarca insanın yer aldığı koskocaman bir dünyada yaşıyoruz ve insanları korkutacak hareketlerde bulunanların sayısı daha az. Bu durum dünyanın tamamını kötü bir yer yapmıyor. Aynı şey, tenis için de geçerli. Birçok tenis oyuncusu temiz kaldığı ve bu şekilde mücadele ettiği için kendiyle gurur duymalı" ifadelerini kullandı.

Sharapova'nın durumunun herkes gibi kendisini de şoke ettiğini ve üzdüğünü vurgulayan 34 yaşındaki Williams, "Sağlığım için destek ilaçları almaktan çok korkuyorum. Sharapova'ya destek olmak için teklifte bulundum. O çok cesaretli bir tenisçi" diye konuştu.

"Sharapova gereken sorumluluğu almalı"

Büyük Britanyalı tenisçi Andy Murray ise Rus raket Maria Sharapova'nın gereken sorumluluğu alması gerektiğini söyledi.

Kariyerinde 5 grand slam şampiyonluğu bulunan ve erkeklerde dünya sıralamasının 2. sırasında yer alan Murray, Rus tenisçinin durumun kabul edilemez olduğunu belirterek, "Açıkçası, performans artırıcı ilaçlar kullanıyorsanız men cezası almanız gerekiyor" dedi.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından 1 Ocak'tan itibaren yasaklı maddeler listesine giren meldonyum adlı maddenin birçok sporcu tarafından kullanıldığını iddia eden Murray, "Bence meldonyum kullanması nedeniyle o dönemden bu yana 55 sporcunun doping testi pozitif çıktı. Kalp rahatsızlıkları nedeniyle kullanılan reçeteli bir ilaç ve üst seviyede mücadele eden bir çok sporcunun bu durumda olması bana ilginç geliyor" değerlendirmesinde bulundu.Tenis dünyasının dopingle mücadele konusunda daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini kaydeden 28 yaşındaki tenisçi, "Birkaç yıl öncesine oranla durum daha iyi. Geçen yıl çok fazla teste girdim ama bu sene sadece iki kez oldu. 3 ayda bir kontrol yapılması kesinlikle yeterli değil" şeklinde görüş belirtti.