Google'dan Türkiye'ye ''kısmi'' müjde

Google'dan Türkiye'ye ''kısmi'' müjde

Teknoloji devi Google, kıtalar arasında veri iletişimini desteklemek için altyapı yatırımlarını genişletiyor. Türkiye'yi de "kısmen" kapsayacak...

Teknoloji devi Google, Türkiye’yi de kısmen kapsayacak şekilde yeni altyapı yatırımlarına başladı.

GOOGLE ALTYAPI YATIRIMLARINI İKİ YENİ KABLOYLA GENİŞLETİYOR

İnterneti ayakta tutan şey büyük oranda denizaltındaki kablolardır. Bu kablolar dış etkenlerden çok iyi şekilde korunur ve çok hızlı veri aktarımı sunar. Google’ın inşa edeceği yalnızca iki kablo o kadar gelişmiş yapıda ki, kıtalar arasındaki iletişim hızlanacak.

Ortadoğu ile Asya ve Doğu Avrupa arasındaki veri iletişiminde bant genişliği, Google’ın Blue ve Raman adını verdiği iki kablosuyla artacak. Kablolardan birine, nobel ödülü alan fizikçi Raman’ın adının verilmiş olması da hoş bir jest.

Google’ın halihazırda Antarktika’ya kadar uzanan dev bir denizaltı kablo ağı var. Bu kadar gelişmiş kablo sayısının fazla olması bant genişliğini büyük oranda artırıyor. Araştırmacılar bulunduğumuz coğrafyadaki bant genişliğini yetersiz görmüş olacak ki eklenen Blue ve Raman kabloları gelecekteki veri akışını sağlayacak.

Google yetkilileri yeni altyapı yatırımlarının tam olarak hangi amaca hizmet edeceğini söylemedi. Yine de “nesnelerin interneti” çağına geçtiğimiz yıllarda teknolojinin her geçen yıl geliştiğini görüyoruz. Bu da online kalmak için ekstra bant genişliği ihtiyacını doğuruyor. Diğer şirketlerin ne gibi altyapı yatırımlarında bulunacağını ilerleyen zamanda göreceğiz.