SpaceX'in mürettebatlı uzay yolculuğu başladı

Güncelleme:

Ünlü girişimci Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in geliştirdiği ve Dragon adı verilen kapsül, NASA işbirliğinde uzaya fırlatıldı. 4 astronot, bilimsel araştırmalar yapmak için Uluslararası Uzay İstayonu'nda 6 ay kalacak.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ilk defa özel bir şirkete ait hava aracıyla görev uçuşu gerçekleştirdi. Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’e ait Dragon uzay aracı ilk tam operasyonel mürettebatı ile uzaya gönderildi.

SpaceX Falcon 9 roketi, içinde "Crew-1" adı verilen 4 astronot ile pazar günü yerel saatle 19.27’de Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

YOLCULUĞU 27 SAAT SÜRECEK

Cumartesi günü fırlatılması planlanan ancak Eta kasırgası nedeniyle fırlatılışı ertelenen SpaceX’e ait uzay aracı, 27 saat süren bir yolculuktan sonra pazartesi yerel saat ile 23.00 civarında Uluslararası Uzay İstayonu'na (ISS) kenetlenecek.

 NASA’dan astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japonya Uzay Araştırma Ajansı'ndan (JAXA) Soichi Noguchi bilimsel araştırmalar yapmak için ISS'de 6 ay kalacak.

TRUMP: GÖREVİ DEVRALDIĞIMDA NASA FELAKETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, "Harika bir fırlatılış. NASA, biz görevi devraldığımızda kapalı bir felaketti. Şimdi tekrar açık ara dünyadaki 'en sıcak', en ileri uzay merkezi” ifadelerini paylaştı.

ABD Başkanı seçilen Joe Biden da Twitter'da, NASA ve SpaceX’i tebrik ederek "Bu bilimin gücünün ve inovasyonumuzdan, yaratıcılığımızdan ve kararlılığımızdan yararlanarak neler başarabileceğimizin bir kanıtıdır” değerlendirmesini yaptı.

 SpaceX uzay aracının fırlatılışını Başkan Yardımcısı Mike Pence de eşi ile birlikte Kennedy Uzay Merkezi’nden izledi.

KARANTİNADAKİ MUSK KATILAMADI

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı şüphesiyle karantinada bulunan SpaceX’in CEO’su Elon Musk ise fırlatılışa katılamadı.

SpaceX Dragon uzay aracı, mayıs ayında ilk kez test amaçlı NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley’i ISS’ye götürmüştü.

 

Etiketler nasa Mürettebat spacex