Ankara’daki altyapı projelerine AK Parti engeli

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AK Partili ve MHP'li üyeleri, tasarruf tedbirleri ile ortaya çıkan bütçe fazlasını ‘koz’ olarak kullanark acil yapılması planlanan altyapı projeleri için talep edilen kredi “Bütçe fazlası var, oradan yapın” denilerek reddedildi.

Ankara’daki altyapı projelerine AK Parti engeli
A+ A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Kasım ayı son toplantısında, ASKİ Genel Müdürlüğü’nce borçlanma yoluyla 700 milyon TL’lik kredi kullanımına ilişkin “Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu” görüşüldü. Ankara’da acil yapılması gereken su ve kanal altyapı projeleri için istenen kredi Meclis’in AK Parti’li ve MHP’li üyelerinin oyları ile reddedildi.

Toplantıda AK Parti Grubu adına konuşan Muhammed Abdullah Özer, ret gerekçesini, “Belediye bütçesi, 387 milyon TL fazla verdi. ASKİ ile ilgili de olsa belediye bütçemizin tekrar borçlanarak faiz ödemesini istemiyoruz” şeklinde açıkladı. Ret gerekçesine tepki gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Madem bütçe fazlanız var, buradan yapın ne yapacaksanız’ denildi. Şunu unuttular, belediyenin 8,5 milyar TL borcu var” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Şeffaf ve Hesap Verebilir Belediyecilik” sloganı ile hayata geçirdiği tasarruf tedbirleri kapsamında 8 Nisan – 25 Ekim tarihleri arasında 387 milyon TL bütçe fazlası verdi. İsrafla mücadele sonucu ortaya çıkan bütçe fazlası, Belediye Meclisi’nin AK Parti’li ve MHP’li üyelerince “koz” olarak kullanıldı. ASKİ’nin borçlanma yoluyla 700 milyon TL’lik kredi kullanımına ilişkin teklifi, “Bütçe fazlası var, ne yapılacaksa bu paradan yapılsın” denilerek kabul edilmedi.

KRİTİK PROJELER İÇİN DÜŞÜNÜLDÜ

Aralarında İvedik, Etimesgut, Sincan su iletim hatlarının yapımı ile su kayıp kaçak oranlarının düşürülmesi için yapılacak çalışmaları da kapsayan çok sayıda kritik proje için kullanılması planlanan kredinin reddi tartışmalara neden oldu. Başkan Yavaş, belediyeyi 8,5 borç ile devraldıklarını anımsatarak şunları söyledi:

“Şu anda eskiden kalan 400 milyon liralık SGK prim borcu var. Bununla ilgili hacizler geliyor belediyeye. Böyle olunca acil projeleri hayata geçirmek için 700-750 milyon TL’lik kredi istemiştik. MHP tümüyle reddetti, ‘Hiç verilmesin’ diye. ASKİ için talep ettiğimi kredi de ‘Madem 350 milyon TL bütçe fazlanız var, buradan yapın ne yapacaksanız’ denilerek reddedildi. Şunu unuttular, belediyenin 8,5 milyar TL borcu var.”

ACİL YATIRIM YAPMAMIZ LAZIM

31 Mart Yerel Seçimleri’nden bugüne yapılan tasarruflar ile Ankaralıların parasına sahip çıkıldığının altını çizen CHP’li ABB Meclis Üyesi Berkay Gökçınar, “Ancak bu tasarruflar teslim aldığımız belediyemizin borçlarını kapatmaya bile yetmiyor” diye konuştu. Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin üstünde çalıştığını söyleyen Gökçınar, “İlerleyen zamanlarda Ankara’yı ve çevre illeri etkileyen bir çevre problemi yaşanmaması için acil yatırımlar yapmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

PROBLEMLERİ ÇÖZMEYELİM Mİ?

Projelerin hayata geçirilmesi için yapılan kredi talebinin reddini, “Maalesef genel siyasetin gazabına uğrayarak reddedildi” sözleri ile değerlendiren Gökçınar, “İnsanlara temiz su temin etmeyelim mi? Asfalt problemlerini çözmeyelim mi?” diye sordu. Gökçınar, şartlar ne olursa olsun bu yatırımları gerçekleştirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Birgün