ABD Suriye'de iki askeri üs kuruyor !

ABD Suriye'de iki askeri üs kuruyor !

ABD'nin Suriye kuzeyinde iki askeri üs inşa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki Rümeylan'dan sonra Kobani'nin güneyinde de hava üssü kuracak.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD yeni üssünü Kobani'nin Harap İşk köyünde 35 hektarlık bir alanda kuracak.

Kaynaklar, PYD yetkililerinin bu alanın sahibiyle aracılık etmesinden sonra üs için hazırlanacağını bildiriyor.

Alan, Kobani ve Fırat nehrinin arasında yer alması açısından önem taşıyor. Yeni üs, Kobani'nin 43 kilometre güneyi, Fırat nehrinin 27 kilometre doğusu ile Türkiye sınırına 21 kilometre mesafede yer alacak. Üssün, henüz ne amaçla kullanılacağına ilişkin bilgi verilmedi.

56dd664ec03c0e19e46f86b9.jpg

İLK ÜS RÜMEYLAN'DA

Terör örgütü IŞİD'e karşı operasyonlarda Türkiye'deki İncirlik Üssü'nden istifade eden ABD, Haseke'nin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde Ekim 2015'te benzer bir üs çalışması başlatmıştı. Rümeylan üssü şimdilik sadece helikopter inişleri için uygun durumda olduğu bildirildi.

Rümeylan'da sivil havacılıkta zirai ilaçlama için kullanılan Ebu Hacer pistini genişleten ABD'nin, burayı IŞİD'e karşı düzenlenecek operasyonlarda PYD ile "ileri irtibat üssü" olarak kullanacağı ileri sürüldü.

ABD unsurları, Rümeylan’ın Karaçok ve Zigat köylerinde de eğitim ve lojistik binaları kuruldu. Harap Elcir köyünde ise hava indirme için uygun pistler inşa ediyor. Yapıların bulunduğu bölgenin etrafına surlar inşa edilirken, girişler ardı sıra geçilen birkaç kontrol noktası ile sınırlandırıldı.

ABD Başkanı Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel temsilcisi Brett McGurk geçtiğimiz Ocak ayının sonunda Kobani'ye bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Yerel kaynaklar, geçen aylarda 300 ABD askerinin Irak'tan Suriye'ye girdiğini, bunların Rümeylan, Haseke'nin güneyi ve Kobani'ye intikal ettiğini bildirmişti.

56dd6478c03c0e19e46f8680.jpg

UYDU GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Böylece Stratfor tarafından ele geçirilen ve geçen ay basına sızan uydu görüntüleri doğrulanmış oldu.

Görüntülerde Rümeylan’daki bir uçak pistinin genişletildiği görülmüştü. Suriye'deki Esad rejimi bu pisti iç savaş öncesi zirai amaçlarla kullanıyordu.