ABD'den F-16 kararından U dönüşü! F-16'lar geliyor

ABD'den F-16 kararından U dönüşü! F-16'lar geliyor
Güncelleme:

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, Türkiye'ye F-16 satışını desteklediklerini açıkladı.

 Türkiye’ye en muhalif isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da F-16 satışına destek vereceklerini açıkladı.

Madrid'deki NATO zirvesinde konuşan Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Bakan Yardımcısı Wallender, Türkiye'nin savunma kapasitesinin geliştirilmesinin NATO'nun savunmasına da katkı sunacağını söyledi:

"ABD Türkiye'nin savaş uçağı filosunu modernize etmesini destekliyor. Çünkü bu NATO'nun güvenliğine ve böylece Amerikan güvenliğine katkı sağlayacaktır. Bu planlar gerekli onay mekanizmalarından geçmeye devam ediyor."

Türkiye Kasım ayında ABD'den 40 adet yeni F-16 ve mevcut F-16'lar için de 80 adet modernizayon kiti almak için başvuruda bulunmuştu.

Mart ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre üyelerine bir mektup yazarak bu satışa onay verilmesinin ABD'nin çıkarına olacağını vurgulamıştı.

MUHALEFET DE DESTEK VERDİ

Türkiye’ye karşı birçok önemli muhalif çıkışlara imza atmış isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da F-16 satışına destek vereceklerini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Graham, “Biden Yönetimi'nin NATO müttefikimiz Türkiye'ye yeni F-16 satışını onaylama kararını destekliyorum. Türkiye ile farklılıklarımız olsa da, onlar bir NATO müttefiki ve sorunlu bir bölgede yeteneklerini güçlendirmek Amerika'nın ulusal güvenliğinin çıkarınadır” ifadelerini kullandı.