Coca-Cola'dan devrim gibi karar!

Coca-Cola'dan devrim gibi karar!
Güncelleme:

İklim değişikliğine neden olduğu kabul edilen plastik atık sorunu nedeniyle değişime giden firmalardan biri de Coco-Cola oldu. Üst üste dünyayı en çok kirleten firma unvanı alan Coco-Cola, ürünlerini plastik yerine kağıt şişelerle piyasaya sürme kararı aldı.

Dünyanın en fazla tüketilen alkolsüz içecek markası Coco-Cola, üst üste çevre kirliliğinde en büyük rolü olan firma seçilmişti. İklim değişikliğine neden olduğu kabul edilen plastik atık sorunu nedeniyle Coca-Cola'da, şişe değişimi testleri başladı. Coco-Cola, bundan sonra ürünlerini kağıt şişelerle tüketiciye sunacak. Yakın bir tarihte kağıt şişelerle sunulacak Coco-Cola ürünlerinin satış noktalarında yerini alması bekleniyor.


İlk olarak Macaristan'da internet satışı olarak piyasaya sürülecek kağıt şişeler, Brüksel'deki Coca-Cola Ar-Ge (Araştırma Geliştirme) bölümü tarafından, Danimarka'lı bir firma olan The Paper Bottle Company (Paboco) Kağıt Şişe Firması'nda üretilerek gerçekleştirilecek. 

Tüketicinin tepkisini ölçmek için testlere başlayan firma, tanıtımlarında gösterdikleri kağıt şişeleri yüzde 100 dönüştürülebilir plastik astarlı ve kapaklı şekilde imal edecek. 

12 Şubat'ta duyurulan Paboco tarafından yapılan, kağıt şişe tasarımına, 2030'a kadar tamamen geçmeyi hedefliyor. Kağıt şişe teknolojisi, sıvılara, CO2'ye ve oksijene dayanıklı olacağı için, diğer sıvı içecekler için de çok uygun.

Çevre kirliliğine karşı dönüm nokrası olacak bu teknolojinin hala geliştirme aşamasında olduğunu vurgulayan Coca‑Cola Europe Ar-Ge ambalaj inovasyon müdürü Stijn Franssen, "Bu yeni bir teknoloji ve keşfedilmemiş bir bölgede ilerliyoruz. İlerlerken teknik çözümleri icat etmeliyiz" açıklamasında bulundu.