Devlet Başkanı'nın yatında patlama !

Devlet Başkanı'nın yatında patlama !

Maldivler Devlet Başkanı'nın yatında hac dönüşü patlama meydana geldi.

Maldivler Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'un Hac görevini tamamladıktan sonra ülkesine dönerken yatında patlama meydana geldi.

İki katlı yatın motor odasında henüz belirlenemeyen bir nedenden meydana gelen patlamada 59 yaşındaki Gayyum'un eşi Fatma İbrahim ile iki yardımcısının yaralandığını belirten Şerif, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve her ihtimalin araştırıldığını kaydetti.

Suudi Arabistan'dan dönen Gayyum, uluslararası havaalanından tekneyle başkent Male'ye doğru yolculuk ediyordu.

Devlet başkanının dönüşünü izlemek için limanda bulunan gazeteciler arasında yer alan Ahmed Hamdun yat, limana girer girmez büyük bir patlama sesi duyduklarını söyledi. Hamdun, olayı "Patlamanın şiddetiyle tekneden kopan parçaların denize düştüğünü gördük. Her yerde duman vardı. İnsanlar çığlık atıyordu" diyerek anlattı.

Hint Okyanusu'nda yaklaşık bin 200 adadan oluşan Maldivler'de tekneler, adalar arasında ulaşımın sağlanması için yaygın olarak kullanılıyor.

Gayyum, 400 bin nüfusa sahip, turizm merkezi olarak bilinen Maldivler'de 2013 yılında ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Devlet Başkanı Muhammed Naşid'in yerine iktidara gelmişti.

Naşid, gözaltındaki bir muhalifi serbest bırakan Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinden Abdullah Muhammed hakkında gözaltı emri vermesinin ardından haftalarca devam eden gösteriler üzerine Şubat 2012'de istifa etmişti. Terörle mücadele yasasına muhalefet etmekten suçlu bulunan Naşid, 13 yıl hapse mahkum olmuştu. Maldivler'de terörle mücadele yasası, sadece terör olaylarını değil, devlete karşı eylemleri de içeriyor.