Sputnik V'ye acil kulllanım onayı

Sputnik V'ye acil kulllanım onayı
Güncelleme:

Meksika Sağlık Bakan Yardımcısı Hugo Lopez-Gatell, Rusya'nın geliştirdiği Covid-19 aşısı Sputnik V'ye ithalat ve acil kullanım onayı verildiğini bildirdi.

Meksika Sağlık Bakan Yardımcısı Hugo Lopez-Gatell, Rusya'nın geliştirdiği ve dünyanın ilk tescil edilen yeni tip Coronavirus (Covid-19) aşısı Sputnik V'ye yerel düzenleyici kurum tarafından acil kullanım onayı verildiğini duyurdu.

Lopez-Gatell, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "COFEPRIS, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Merkezi tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verdi" ifadelerini kullandı.

Sputnik’in aktardığına göre daha önce Meksika, Rusya ile 24 milyon doz Sputnik V aşısının aşamalı olarak teslimatı için sözleşme imzalamış ve geçen hafta Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaparak Rus lidere, kararı için teşekkür etmişti.

SPUTNİK V AŞISI

Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen ve dünyada Covid-19'a karşı tescilli ilk aşı olma özelliğine sahip Sputnik V’nin uygulandığı kişilerde uzun vadede herhangi bir olumsuz etki gözlenmedi. Aşı, iyi çalışılmış ve güvenli olduğu kanıtlanmış bir insan adenovirüs vektör tabanına dayanıyor.

Şimdiye kadar Rusya, Belarus, Sırbistan, Arjantin, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezuela, Paraguay, Türkmenistan, Macaristan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran, Gine Cumhuriyeti, Tunus ve Ermenistan’da tescil edilen aşının Avrupa Birliği’nde (AB) de tescil işlemleri başlatılmış durumda, Dünya Sağlık Örgütü’nde ise aşının ön yeterlilik prosedürleri devam ediyor.