Türkler, Trump'a da Obama'ya da güvenmiyor

Türkler, Trump'a da Obama'ya da güvenmiyor
Güncelleme:

Yapılan ankete göre, ABD Başkanı Donald Trump'a güvenmeyen ülkelerden biri de Türkiye. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalarda Türkler, Obama'ya da güvenmiyordu.

Dünyanın en saygın araştırma merkezlerinden Pew’un ABD’nin uluslararası kamuoyundaki imajını düzenli olarak ölçen araştırmasında son sonuçlar yayınlandı.

37 ülkede yapılan araştırmaya göre  Obama’nın son günlerinde ABD Başkanı’na güvendiğini bildirenlerin dünya çapındaki oranı yüzde 64 iken, Trump’ın seçilmesinin ardından bu oran yüzde 22’ye düştü.

ABD hakkında olumlu görüşlere sahip olanların oranı ise aynı dönemde dünya çapında yüzde 64’ten yüzde 49’a geriledi.

Bu durum, Trump’ın seçilmesiyle ABD’nin küresel imajının, Obama’nın halefi George W. Bush dönemindeki seviyelere indiğini gösteriyor.

Uluslararası diplomasiye önem veren Obama ABD’nin Irak savaşıyla dibe vuran küresel imajını düzeltmişti.

Pew'un son kamuoyu yoklamasına göre yeni dönemde ABD’nin uluslararası imajının en çok bozulduğu ülkeler İsveç, Hollanda ve Almanya.

Sadece İsrail ve Rusya halkları Obama’ya kıyasla Trump'a daha çok güveniyor.

Türkiye’de ise çoğunluk ne Trump’a ne de Obama’ya güvendiğini söylüyor. Obama’ya güvenen Türklerin oranı yüzde 45 iken Trump’a güvendiğini söyleyenler yüzde 11 oldu.

Trump’a güvensizliğin Türkiye’den daha yüksek olduğu ülkeler, ABD ile arasına duvar örmeyi tasarladığı Meksika (yüzde 5), İspanya (yüzde 7) ve Ürdün (yüzde 9).

Dünyada genel olarak Amerikalılar hakkında olumlu görüşler hakim. Araştırmanın yapıldığı ülkeler arasında sadece üçünde Amerikalılar hakkında kanaat olumsuz: Ürdün, Lübnan ve Türkiye.