Kademeli emeklilik için Yargıtay'dan emsal karar

Kademeli emeklilik için Yargıtay'dan emsal karar
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın "böyle bir çalışma yok" demesine rağmen milyonlarca emeklinin beklentisinin devam ettiği kademeli emeklilik düzenlemesi tartışmalarında Yargıtay'dan emeklilik hayali kuran tüm çalışanları ilgilendiren bir emsal karar çıktı.

2023 yılı seçimlerine emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle giren Türkiye'de EYT düzenlemesinden faydalanamayan milyonlarca çalışan 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle kademeli emeklilik müjdesini beklemeyi başlamıştı.

AK Parti iktidarına yakın medyanın gündemden düşürmediği ve bu yüzden beklentiyi arttırdığı kademeli emeklilik düzenlemesi için her gün yeni bir iddia ortaya atılırken sosyal güvenlik uzmanları bu konuda pek iyimser değil.

Hatırlanacağı gibi geçen sene yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesinde iktidar yıllardır gündemine almadığı hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sakın bana bununla gelmeyin" dediği emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesini apar topar gündemine almış ve TBMM'den geçirerek yasalaştırmıştı.

EYT düzenlemesinin ardından milyonlarca hak sahibi yıllardır kurduğu emeklilik hayaline kavuşurken bu sefer de EYT'den de faydalanamayan ve yine faydalananlar gibi emekli olabilmek için hayal kuran çalışanlar mağdur olmuştu.

2000-2008 arası SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na kayıtlı olanlar ve emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik yolu açacak düzenleme ile 1999 ile 2008 yılları arasında çalışanlar kademeli emeklilikten yararlanabilmesi bekleniyor.

Kademeli emeklilik için henüz bir çalışma olmasa da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz erken emeklilik bekleyen milyonlarca kişi için aralık kapı bırakarak, “Sosyal güvenlikle ilgili şu anda bir çalışmamız yok. Bu gelecekte olmayacak anlamına gelmiyor” dedi.

Sosyal güvenlik uzmanından kötü haber

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle emekli olamayanların dört gözle beklediği kademeli emeklilik düzenlemesi için her gün yeni bir iddia ortaya atılırken, asgari ücret, emekli zammı ve ek zam oranlarını doğru tahmin eden sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun kademeli emeklilik için kötü haberi “Kademeli emeklilik konusu Türkiye’de 8 Eylül 1999 tarihine kadar ilk kez sigortalı olanlarda kadınlarda ve erkeklerde yaş şartı yoktu. 1 gün sonrasında 9 Eylül tarihinde sigortalı olup 30.04.2008 tarihine kadar sigorta girişi olan kişilerin emekli olabilmesi için kadınların 58, erkeklerin 60 yaşını tamamlamaları ve prim gün sayısı da 5975 günden 7000 güne çıktı. Prim gün sayısını da tamamlamaları gerekiyor. Bir çalışma olur mu, olur! Bir sonraki genel seçimde olabilir. Seçim zamanında mı olur, erken mi olur bilemeyiz. Ancak bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde daha çok gündem olur. Hükümetin bu konuda şu anda ben bir çalışma yapmadığını biliyorum.” diyerek vermişti.

Yargıtay'dan emsal karar geldi

Ancak bazı çalışanlar için hala mahkeme yoluna başvurarak EYT’li olmanın önü açık! Kademeli emeklilik ile erken emekli olmak isteyenler taleplerini her fırsatta dile getirirken Sosyal Güvenlik Mevzuatı’na ilişkin kritik bir detay ortaya çıktı. Yargıtay’dan emsal karar geldi.

Habertürk’te yer alan habere göre, İş Mahkemeleri Kanunu uyarınca 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sosyal güvenlik mevzuatına ilişkin konularda dava açılabilmesi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu'na müracaat edilmesi gerekiyor. SGK'ya müracaat edilmeden açılan davalar reddediliyor. Sigorta girişinin tesciline ilişkin davalar da bu kapsamda yer alıyor.

Yargıtay 10. Hukuk Dairesi 2023/10442, 2023/9228 sayılı yakın tarihli bir kararında iş mahkemesince verilen kararı bozdu. Söz konusu karara konu dosyaya göre, bir işçi 2021 yılında iş mahkemesine dava açarak, 14 Kasım 1997 tarihinden 10 Haziran 1998 tarihine kadar çalıştığı işyerinde işverenin sigorta primlerini yatırmadığını sonradan öğrendiğini, sigorta başlangıç tarihinin 14 Kasım 1997 olarak tespit edilmesini talep etti. İş mahkemesi, işçinin talebini kabul ederek söz konusu tarihte 1 gün çalışması bulunduğuna karar verdi.

SGK karara karşı istinaf başvurusunda bulundu. İşe giriş bildirgesi bulunmasının sigortalılığın oluşumu yönünden çalışma olgusunu ispata yeterli olmadığını, fiili ve gerçek çalışmayı ortaya koyan belgeler olarak aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesinin zorunlu olduğunu belirten SGK, iş mahkemesinin kararının iptalini istedi. Bölge adliye mahkemesi SGK’nın istinaf başvurusunu reddetti. SGK bunun üzerine temyiz başvurusunda bulunarak konuyu Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay kararında, bu tür davalarda öncelikle SGK’ya başvuru yapılması gerektiği belirtildi. Yapılan bu başvuru hakkında SGK’nın ret iradesini gösterir işlem veya eyleminin olduğunun belgelenmesi için kesin süre ihtaratlı önel verilmesi, bu süre içerisinde dava şartı eksikliğinin tamamlanmaması halinde davanın usulden reddedilmesi, dava şartının tamamlanması halinde ise davanın esasına girilerek varılacak sonuca göre karar verilmesi gerektiği ifade edildi.