''Salgında yoksulların yüzde 70'i işsiz kaldı''

Metropoll Araştırma Şirketi’nin 28 ilde gerçekleştirdiği çalışmada koronavirüs salgınının ekonomiye etkisiyle ilgili ayrıntılı analizlere yer verildi.

''Salgında yoksulların yüzde 70'i işsiz kaldı''
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Salgın nedeniyle ekonomik durumu kötüleşen vatandaşların büyük bölümünü geliri düşük kesimler oluştururken; her dört kişiden biri temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını ifade ediyor.

Geliri 1000 TL ve altında olanların yüzde 70’i, 1000 TL ile 2 bin TL arasında olanların ise yüzde 29’u koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kaldığını bildirdi.

Metropoll Araştırma Şirketi’nin 28 ilde 1288 katılımcıyla gerçekleştirdiği çalışmada koronavirüs salgınının ekonomiye etkisiyle ilgili ayrıntılı analizlere yer verildi.

SALGIN ÇALIŞMA HAYATINI VURDU

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre çalışmada özetle şunlar yer aldı:

Katılımcıların yüzde 26.8’i işsiz kaldığını belirtirken, ücretsiz izne gönderildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 6.9 oldu. İşe gitmeye devam ettiğini ancak çalışma saatlerinin azaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 7.1 olurken, evden çalıştığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 4.2 oldu.

Zaten çalışmadığını ifade edenlerin oranı yüzde 42 oldu. İşsiz kalanlar, ücretsiz izne çıkarılmayanlar ve zaten çalışmayanların toplam oranı yüzde 76 olarak hesaplandı.

İŞİNİ KAYBEDENLER YOKSULLAR

Çalışmaya göre, aylık geliri 1000 TL ve altında olduğunu ifade edenlerin yüzde 70’i işsiz kaldı. Gelir düzeyi 1000-2 bin TL arasında olanların ise yüzde 29.9’u işsiz kaldı. Bu durum salgın nedeniyle işini kaybedenlerin, en düşük gelir grubuna sahip kesimlerden oluştuğunu gösterdi.

4 KİŞİDEN 1’İ İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

Katılımcıların yüzde 24.2’si temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, yüzde 48’i yalnızca beslenme ve barınma gibi ihtiyaçları karşıladığını, yüzde 26’sı her ihtiyacını karşılayabildiğini ifade etti. Ortalama her 4 kişiden 1’i temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi.

KOŞULLAR SALGINLA KÖTÜLEŞTİ

Katılımcıların yüzde 43.9’u koronavirüs salgınından beri bu koşullarda bulunduğunu ifade etti.

TÜİK salgın dönemi işten çıkarılanları işsiz saymayacak!TÜİK salgın dönemi işten çıkarılanları işsiz saymayacak!

Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandıAçlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Mayıs 2020 kira zam oranı belli oldu!Mayıs 2020 kira zam oranı belli oldu!

Cumhuriyet

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News