Seçim değil geçim anketi: Asgari ücrette vatandaş gerçeği gördü

Seçim değil geçim anketi: Asgari ücrette vatandaş gerçeği gördü
Güncelleme:

Aksoy Araştırma tarafından yapılan son kamuoyu araştırmasına göre 2023 yılı asgari ücret zammının sorulduğu vatandaş, asgari ücret zammının fiyatlara da zam olarak yansıyacağı konusunda hemfikir çıktı.

Aksoy Araştırma Şirketi Kurucusu Ertan Aksoy, sosyal medya hesabından Aksoy Araştırma’nın gerçekleştirdiği asgari ücret anketini açıkladı..

Milyonların merakla beklediği 2023 asgari ücret zammı dün Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023 asgari ücret zammını belirleyemediğini ve yeni asgari ücretin Hükümet olarak belirlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında 2023 asgari ücretin yüzde 54,6 oranında arttırılarak net 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı. Ocak 2023'ten itibaren verilecek olan asgari ücretin işverene maliyeti de belli oldu. Yapılan hesaplamaya göre brüt 10 bin 8 lira olan asgari ücrete ek olarak bin 551 lira 24 kuruş SGK primi (işveren payı), 200 lira 16 kuruş da işveren işsizlik sigorta primi eklendi. Böylece asgari ücretin işverene maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş olarak hesaplandı.

Aksoy Araştırma şirketinin anketine göre, katılımcıların yüzde 88.3’ü asgari ücret artışından sonra genel olarak fiyatların da artmasını bekliyor.

Aksoy, söz konusu araştırmanın sonuçlarını, “Yüksek enflasyon ortamında asgari ücret zammının bir yanılsama olduğunu düşünenler çoğunlukta. İktidarın seçim stratejisi olan ücretler artışı, krediye dayalı "parasal yanılsama" çalışmayacak” notuyla paylaştı.

aksoy araştırma asgari ücrety anket sonucu