Dev bankadan dikkat çeken Dolar kuru tahmini

Dev bankadan dikkat çeken Dolar kuru tahmini
Güncelleme:

Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz karar haftasında dolar hakkındaki yükseliş beklentisini yılın ikinci yarısına da taşıdı.

Deutsche Bank, ABD tahvil getirilerinin diğer gelişmiş ülkelerden daha yüksek kalması durumunda ABD faiz oranlarındaki indirimlerin rezerv para birimi üzerinde sınırlı bir etki yaratacağını öne sürerek, dolar hakkındaki yükseliş beklentisini yılın ikinci yarısına da taşıdı.

BloombergHT'nin aktardığına göre bankanın Döviz Araştırmalarından Sorumlu Küresel Başkanı George Saravelos, yayımladığı bir notta, "Dolar, gelişmiş dünyada ikinci en yüksek getirili para birimi olmaya devam edecek ve bu tarihsel olarak portföy girişlerini destekleyen bir durum" dedi.

ABD para birimi bu yıl şu ana kadar tüm G-10 para birimlerinden daha iyi performans göstererek Bloomberg Dolar Spot Endeksi'ni neredeyse yüzde 3 yükseltirken, piyasalar ise Fed'in ve ABD'nin ekonomik dayanıklılığını şahin bir şekilde yeniden fiyatlamıştı.

Saravelos da yayımladığı notta, ABD ekonomisinde beklenmeyen bir zayıflamanın ya da olası bir Trump yönetiminin zayıf dolar politikası lehine bir duruşunun kendi görüşüne yönelik en büyük riskleri oluşturacağını söyledi.

Öte yandan, İsviçre frangı ve İsveç kronunda da düşüş eğilimi gören Saravelos, ECB'nin Fed'den beş ay önce gelecek ay faiz indirimine başlayacağını kaydetti.