''Öcalan yeniden devreye girecek''

''Öcalan yeniden devreye girecek''

Erdoğan ve AK Parti’lilerin ısrarla “Çözüm sürecini PKK ve HDP bitirdi” sözlerine karşın, Davutoğlu’nun Danışmanı Etyen Mahçupyan’dan şok bir itiraf geldi.

Mahçupyan, Akşam’daki bugünkü yazısında, çözümün sürecini Erdoğan’ın bitirdiğini açık açık yazdı.

Mahçupyan şunları ifade etti: “Çözüm Süreci’nin Erdoğan’ın Dolmabahçe toplantısından bir süre sonraki çıkışıyla bittiğine dair yaygın bir kanaat var. İktidar ile örgüt arasındaki asimetri dikkate alındığında, bu anlaşılır bir algı. Çünkü Süreç’in esas sahibi ne Öcalan ne de PKK… Bu tümüyle iktidarın iradesi ve tasarrufu ile ilerleyen bir politikaydı. Karşı taraf ne yaparsa yapsın, her eşiğinde AKP hükümetinin yeniden karar almasını ifade etti. Dolayısıyla Süreç’i bitiren de doğal olarak Erdoğan oldu. Asıl sorulması gereken bunun nedenidir… O zamana dek gidişata tahammül eden Erdoğan acaba niye bir anda durdurmayı tercih etti.”

Öcalan’ın kaleme aldığı metnin aslında mutabakat olmadığını savunan Mahçupyan, PKK’nın çözüm sürecinde kazandığı güçle ilgili de itiraflarda bulundu: “Unutmamak lazım ki ateşkes dönemi örgütün bölgede alternatif bir ‘kamu düzeni’ görüntüsü altında kaba kuvvete dayanan bir yozlaşma sistematiği yaratmasıyla sonuçlanmıştı. Diğer taraftan HDP anti-AKP kanada doğru hızla meyletmişti. Örgütün Çözüm Süreci’ni araçsallaştırdığı, ahlaki açıdan sorunlu, güvenilirliği olmayan bir muhatap olduğu ortaya çıkmıştı. Erdoğan bu suistimal tablosuna tepki verdi…”

Mahçupyan kısa süre önce övgüler yağdırdığı Öcalan’la ilgili de şunları yazdı: ” Çare bir kez daha Öcalan’da aranacak… Öcalan sıkışan ve tıkanan KCK’ye yeni bir ‘nefes’ üfleyecek ve örgütün ‘onurunu’ kurtaracak. Böylece Süreç’i yeniden ayakları üzerine oturtanın da önderlik olduğu öne sürülebilecek.”