Babalık testinden kaçan iş insanı, biyolojik baba çıktı

İzmir'deki "babalık" davasında kazanan trilyoner iş adamına dava açan genç kadın oldu.

İzmir'de yaşayan 47 yaşındaki Berrin A.'ın, annesinin eskiden 'Yakınım' diyerek, tanıttığı iş insanı 71 yaşındaki Halim B.'na açtığı babalık davası kapsamında yapılan DNA testinin sonucu belli oldu.

Kan ve doku örneği vermemesi üzerine polis tarafından hastaneye götürülüp, örnek alınan Halim B.'nun, sonuçlara göre Berrin A.'ın yüzde 99,99 biyolojik babası olduğu belirlendi.

Berrin A.'ın annesi Rezzan A., seneler önce çalışmak için Almanya'ya gitti; ancak eşi Mehmet A. Türkiye'de kaldı. Rezzan A., iddiaya göre, Almanya'da iş insanı Halim B.'yla aşk yaşadı ve bu ilişkiden 1971 yılında Berrin A. dünyaya geldi. Rezzan A., Berrin A.'ı Türkiye'ye getirdi ve bebeğin kendisinden olduğunu söylediği kocası Mehmet A.'ün nüfusuna kaydettirdi. Bir süre sonra biyolojik baba Halim B., kızını görmek isteyip, gelince Rezzan A., iş insanını hem kızına hem de kocasına 'Yakınım' diye tanıttı.

Böylece Halim B., kızıyla yakınlık kurdu. Yaklaşık 20 yıl önce de Berrin A.'a gerçek babasının kendisi olduğunu açıklayan Halim B., kütüğüne alabilmesi için kızından babalık davası açmasını istedi. Bunun üzerine Berrin A., dava açtı; ancak Halim B.'nun isteği ve bu kez de gerçek babasının kendisinin olmadığını söylemesi üzerine davayı geri çekti.

MEZAR AÇILDI, BABASI OLMADIĞI BELİRLENDİ

Büyük şok yaşayan Berrin A., İzmirli avukat Varol Turbay'a başvurdu. Berrin A., 2012 yılında, Halim B.'na hem babalık hem de babalığı benimsemediği ve kendisine sahip çıkmadığı gerekçesiyle 500 bin TL'lik tazminat davası açtı. Davanın görüldüğü İzmir 16'ncı Aile Mahkemesi'nin kararıyla 19 yıl önce ölen Mehmet A.'ün mezarı 2014 yılında açıldı. Doku örnekleri alınan Mehmet A.'ün, Berrin A.'ın gerçek babası olmadığı anlaşıldı. Bu kararın kesinleşmesinin ardından mahkeme heyeti, yaklaşık 1 sene önce de Halim B.'dan kan ve doku örneği alınıp, DNA testi yapılmasına karar verdi. Ancak Halim B., 8 ay boyunca örnek vermedi. Mahkeme tarafından Halim B.hakkında yakalama ve zorla getirme kararı çıkarıldı. Halim B., mayıs ayında, İstanbul'da polis ekiplerince yakalanıp, Kartal Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Halim B.'dan kan ve doku örnekleri alındı.

'BUGÜNLERİN HESABINI SORMAK, BENİM HAKKIM'

İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan DNA testinin sonuçları belli oldu. Sonuçlara göre, Halim B.'nun, Berrin A.'ın yüzde 99,99 biyolojik babası olduğu ortaya çıktı.

Senelerdir birçok işte çalıştığını ve yoksulluk çektiğini belirten Berrin A., "Ben inanmadığım bir davayı zaten açmazdım. Eğer benim babamsan, eğer ben bu dünyaya senin sayende gelmişsem sorumluluğunu tabi ki üstleneceksin. 2 çocuğumla birlikte bir lokma yiyecek bulamadığım günlerim oldu. Bugünlerin hesabını sormak, benim hakkım; diye düşünüyorum" dedi.

Avukat Varol Turbay ise aile mahkemesinin, 'polis zoruyla getirme' ve 'yakalama' gibi pek rastlanmayan kararla süreci hızlandırdığını belirtti. Bu tür kararların daha sık verilmesinin, davaların seyri açısından çok faydalı olacağını belirten Turbay, bu sayede belki de yıllardır çözülemeyen meselelerin çok kısa sürelerde çözülebileceğini söyledi.

DHA