Bir Türk mafyanın itirafları: ''Mermiyi polisten alır, parayı hakimlere yediririz''

Bir Türk mafyanın itirafları: ''Mermiyi polisten alır, parayı hakimlere yediririz''
Güncelleme:

Gazeteci Barış Pehlivan, açık cezaevinde aynı koğuşta kaldığı bir mafya üyesi ile yaptığı sohbetin detaylarını köşesine taşıdı. Pehlivan tutuklu mafya üyesinin kendisine "Mermi kaynağımız polisler, en çok hakimlere para yediririz" itirafında bulunduğunu yazdı.

Kaleme aldığı bir yazı nedeniyle hakkında açılan dava sonucu 8 ay hapis cezası aldan gazeteci Barış Pehlivan, açık cezaevinde aynı koğuşta kaldığı bir suç örgütü üyesinin anlattıklarını aktardı. 

Pehlivan'a konuşan suç örgütü üyesi, mermilerini polisten aldıkları, şu an cezaevinde olan bir emniyet müdürüne ve çok sayıda yargı mensubuna rüşvet verdiklerini ileri sürdü.

Pehlivan, cezaevinden kaleme aldığı bugünkü yazısında çok bilinen bir mafyanın grubunun üyesi olduğunu söylediği mahkumun sözlerini şu ifadeler ile aktardı: 

"Birçok suç örgütünün mermi kaynağı bazı polislerdir. Kurulan ilişkiler sayesinde onlar yıllık mermi haklarının bir bölümünü bizlere satar. 

Devlet içerisindeki açgözlü yöneticiler daha rahat gezmek, eğlenmek ve cüzdanlarını doldurmak için suç örgütlerine yanaşır. Ben mesela firari olduğum bir dönemde, anlaştığım polisler eşliğinde rahatça gezerdim.

Ankara’da bir Emniyet Müdürü vardı. Onlarca kişiden küçük küçük paralar alırdı. Bunun da tabii bir karşılığı olmalı. Örneğin pandemi döneminde para aldığı grupların işlettiği gece kulüplerini veya kumarhaneleri kapatmıyor ve onlara baskın yapmıyordu. Şimdi cezaevindeymiş o polis müdürü de.

Ama mafyanın en çok para yedirdiği grup hakimlerdir. Yargılama sürecinde onlara ihtiyaç vardır çünkü. Örneğin benim dosyama bakacak olan Yargıtay’ın ilgili ceza dairesinin üyesini bağlamıştık. Önce yoklama çekerdi bana. Pahalı bir restorana mı gitmek istiyor, beni arardı. Birine hediye mi gönderilecek, sözde bana danışırdı. Sonra gün geldi, 5 milyon liraya benim alacağım cezayı 3’te 1’e indirdi.

Yurtdışındaki mafya grupları buradan kaçıp ülkelerine sığınan Türk mafyasını bekler. Onları avucuna alıp Türkiye’deki uyuşturucu trafiğini yönetirler. Hani bazen İstanbul’daki uyuşturucu gruplarının çatışmalarını duyarız ya... Aslında onlar uluslararası kartellerin ellerindeki Türk mafyasının rekabetidir." 

Barış Pehlivan'ın Cumhuriyet gazetesindeki yazısının tamamı için...