Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti
Güncelleme:

15 Temmuz darbe girişimine karışmış FETÖ'cüler için "af çağrısı" yapan ve "istifa için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararını bekliyorum" diyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla 24 Nisan tarihinde, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na atanan Prof. Dr. Ahmet Yaramış bugün görevinden istifa etti.

Ensar Vakfı'nın Afyonkarahisar yönetim kurulu üyeliği yapan Yaramış’ın katıldığı bir programda kullandığı “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş, nedamet duyan kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” ifadeleri tepki çekmişti.

Önce açıklamalarının bağlamından koparıldığını söyleyen Yaramış, ardından “karışmamış yerine karışmış dediğini” belirtmişti.

Yaramış bu tepki çeken skandal açıklamalarının ardından "istifa için Cumhurbaşkanımızın kararını bekliyorum" açıklamasını yapmıştı.

Erdoğan'ın atadığı isimden FETÖ için skandal sözler!Erdoğan'ın atadığı isimden FETÖ için skandal sözler!

Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Ensar Vakfı yöneticisi atandıTartışmaların odağındaki Ensar Vakfı'nın yöneticisiydi atandı

 

 PROF. DR. AHMET YARAMIŞ KİMDİR?

 Prof. Dr. Ahmet Yaramış 1968 yılında Çorum ili İskilip ilçesi Kayaağzı köyünde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Amasya’nın Merzifon ilçesinde, liseyi İskilip’te tamamladı. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde tarih öğretmeni olarak çalıştı. 1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı.

Gazi Üniversitesi (1993) ve ABD Connecticut Üniversitesinde (1996) yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2002 yılında “II. Mahmut Döneminde Asakir-i Mansure-i Muhammediye, 1826-1839” başlıklı teziyle Ankara Üniversitesinde doktor unvanı aldı. 2002 yılında yardımcı doçent, 2008 yılında doçent, 2014 yılında profesör oldu.

Afyon Kocatepe Üniversitesinde bölüm başkanlığı, yüksekokul ve enstitü müdürlükleri ile dekanlık görevlerinde bulundu. 20 Nisan 2020 tarihinde Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak görevine başladı. Osmanlı askerî ve sosyal tarihi ile eğitim tarihi konularında çok sayıda makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunan Yaramış, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Seçiniz...