AK Parti'den ''seçim tarihi değişebilir'' çıkışı

AK Parti'den ''seçim tarihi değişebilir'' çıkışı
Güncelleme:

Normal şartlarda Haziran ayında yapılması beklenen 2023 seçimleri için "erken seçim", "baskın seçim" tartışmaları sürerken AK Parti'nin 2 numaralı ismi olan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, "Seçim tarihinde ayarlama yapılabilir, belirlenmiş bir tarih yok" dedi.

2023 yılında yapılacak YKS sınavı tarihinin 17-18 Haziran olarak açıklanması ve seçimlerin normal takvime göre 18 Haziran 2023'te yapılacak olması akıllara "Erken seçim mi var?" sorusunu getirmişti.

ÖSYM, önümüzdeki yıl yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tarihini açıkladı. Takvime göre sınav 17-18 Haziran 2023'te yapılacak. Ancak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin de bu tarihte yapılacağı için herkesin aklına "Erken seçim mi var?" sorusu geldi.

Anayasa'nın 101. maddesinin yer alan ikinci fıkrasında "Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir" ifadesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2014 ve 2018'de 2 defa Cumhurbaşkanı seçildiği için üçüncü defa aday olamayacağı ortadayken bu sınav tarihi değişikliği tartışmaların daha da büyümesine yol açtı.

Konuyla ilgili tartışmalar tüm hızıyla sürerken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, "Seçim tarihinde ayarlama yapılabilir, belirlenmiş bir tarih yok" dedi.

Hürriyet'ten Hande Fırat'a konuşan Şen, "Seçimin öne alınması konusunun Cumhur İttifakı’nın oylarıyla ilgisi yok. Haziran ayı hac dönemine denk geliyor. Seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci tur bayram tatiline denk geliyor. Bu iki duruma göre bir ayarlama yapılabilir. Belirlenmiş bir tarih yok. TBMM’de konuşulsun, orada yapılsın isteriz" ifadesini kullandı. 

(Kaynak)