Aşiret yüzyıllardır varolan başlık parasını kaldırdı

Aşiret yüzyıllardır varolan başlık parasını kaldırdı
Güncelleme:

Van, Hakkari ve Şırnak'ta yaklaşık 200 bin mensubu bulunan Gevdan (Gewdan) aşiretinin Malabahremi kolunun önde gelenleri, düğünlerde "başlık parası" geleneğinin kaldırılmasına karar verdi.

Gevdan aşiretinin Malabahremi kolunun önde gelenlerinin yüzyıllardır süregelen “başlık parası” geleneğini kaldırmasının ardından Van’da ilk başlıksız düğün gerçekleştirildi. 

Yerel Van Ekspres sitesinde yer alan habere göre, başlık parası geleneğinin, aileleri yıllardır zor durumda bıraktığını anlatan aşiret üyesi Bahri Işık, gençlerin, başlık parası kazanmak için büyük şehirlere giderek güç şartlar altında çalışmaya mecbur kaldıklarını hatırlattı.

Bahri ışık, Gevdan aşiretinin bundan sonra başlık parası almayacağını belirterek, "Artık kızlarımız satılmasın, başlık parası alınmasın. Bazı gençler parası olmadığı için sevdiğiyle evlenemiyor. Bu ayıptır, günahtır" diye konuştu.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Barzani’ye yakın yayın organı Rudaw’ın haberine göre Işık, “Oğlumuz için ne düşünüyorsak kızımız için de aynısını düşünmek zorundayız, bugün ben kızımı evlendiriyorum. Başlık parası getirmişlerdi biz aşiretimizin önde gelenleriyle, Şeyhmuz Ağa başta olmak üzere bu konuyu istişare ettik ve en doğru kararın başlık parasının kaldırılması olduğunu karar verdik” dedi.

Uygulamanın ilk kez kendi düğünlerinde hayata geçtiğini ifade eden Işık, bunun diğer ailelere de örnek oluşturması gerektiğini altını çizdi.

Konuyla ilgili siteye konuşan gençler de bu kararı memniniyetle karşıladıklarını ifade etti. 

Birçok diğer Kürt aşiret gibi “Aşiretler Konfederasyonu” şeklinde toplumsal yaşamlarını örgütleyen Ertoşi aşiretine bağlı 12 aşiretten biri olan Gevdanlar aynı zamanda bu konfederasyon içerisinde nüfus olarak en kalabalık olan aşirettir.

Gevdanlar, Şırnak ili Beytüşşebap ilçesi başta olmak üzere, Van ve Hakkari’de yaklaşık 200 bin nüfusa sahip büyük bir aşirettir.