Bakan yasakların ne zaman biteceğinin işaretini verdi

Bakan yasakların ne zaman biteceğinin işaretini verdi
Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmin canlanması, etkinliklerin başlaması ve dolayısıyla yasakların sona ermesine ilişkin tarih verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığın 2020 faaliyetlerini ve 2021 hedeflerini gazete ve televizyonların Ankara Temsilcileriyle paylaştı. Bakan Ersoy, 2020 yılını turizm sektörünün tüm dünyada ziyaretçi sayısında yüzde 80, gelirde yüzde 88 daralma ile kapatırken, Türkiye'nin daha iyi bir konumda tamamlayacağını belirterek, "Türkiye turizmde bu seneyi 15,5 milyona yakın turist ve yüzde 70’lik bir daralmayla kapatacak. Gelirlerde 11 milyar doların üzerine geçerek dünyadaki yüzde 88 daralmaya karşılık yüzde 20’lik bir performansla yüzde 68’lik bir daralmayla kapatacak gibi gözüküyor." dedi.

MART, NİSAN GİBİ...

Ersoy, 2021 yılında sektörde 'V' çıkış beklediklerini vurgulayarak "Martta 2 binli, Nisan'da binli rakamların altına ineriz. Nisan ayı itibariyle sezonun açılabileceğini düşünüyoruz. Bu yıl 31 milyon turist, gelirde ise 23.3 milyar doları geçeceğimizi umuyoruz" dedi. Ersoy, krizden çıkışta en hızlı düzelen sektörün seyahat sektörü olduğunun görüldüğünü belirterek, "Asya'da 'V' çıkış fazlasıyla gerçekleşiyor" ifadesini kullandı.

15,5 MİLYON TURİST

Milliyet’in haberine göre; Ersoy özetle şunları söyledi: Dünyada pandemiyle birlikte uluslararası ziyaretçi sayısında yüzde 80 daralma, turizm gelirlerinde de yüzde 88’lik bir daralma oldu. Türkiye’ye bakıldığı zaman ise, rakiplerimiz yüzde 80 daralırken, Türkiye turizmde bu sene 15,5 milyona yakın turist çekecek ve yüzde 70’lik bir daralmayla kapatacak. Gelirlerde 11 milyar doların üzerine geçerek dünyadaki yüzde 88 daralmaya karşılık yüzde 20’lik bir performansla yüzde 68’lik bir daralmayla bu seneyi (2020) kapatacak gibi gözüküyor.